Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Poznań Design Festiwal - Bioróżnorodność

11.05 – 18.05.2018

Wydarzenie promujące design, jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów.

Pierwszymi wydarzeniami będą wernisaże wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał i Pasażu Różowym przy ul. Święty Marcin, które zamieni się w "Pasaż Zielony".

W poznańskim Arsenale 11 maja o godz. 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy "Nowe scenariusze dla miasta". Kuratorem jest Paweł Grobelny. Jego projekt skweru na Chwaliszewie został ostatnio wybrany najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce w plebiscycie "Polska architektura XXL". Współautorkami są Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska.

Drugą z wystaw będzie "Urban Farming". Jest poświęcona rolnictwu miejskiemu i została przygotowana przez INDEX: Design to Improve Live. To duńska organizacja promująca innowacyjność i zrównoważone rozwiązania, przyznająca nagrody INDEX: Award o łącznej wartości pół miliona euro. To jedne z najwyższych tego typu nagród na świecie.

Trzecia ekspozycja nawiązuje bezpośrednio do tematyki festiwalu i nosi tytuł "Czym jest bioróżnorodność?". Kuratorkami są Agata Kulczyk i Lucyna Talejko-Kwiatkowska.

Tego samego dnia o godz. 20 warto być w Pasażu Różowym przy Świętym Marcinie 47, by zobaczyć kolejne dwie wystawy: "Bel Air" Marianny Czwojdrak, Jana Ankiersztajna oraz "Bioróżnorodność" Mirosława Pawłowskiego.

Wystawy to zaledwie niewielka część programu tegorocznego Poznań Design Festiwal. Będą także wykłady i dyskusje z gośćmi ze świata. Między innymi "Współczesne trendy w zrównoważonym projektowaniu", wygłoszony przez Johannę Ljunggren, zajmującą się zrównoważonym rozwojem w szwedzkiej firmie Kinnarps. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim i będzie okazją, by odwiedzić siódme piętro jednego z wieżowców Alfy przy Świętym Marcinie 58/64.

Ponadto, w festiwalowym kalendarzu znajdą się różnorodne warsztaty poświęcone przyrodzie w mieście, odnawianiu mebli czy projektowania z wykorzystaniem druku 3D. Są adresowane do różnych grup wiekowych, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Poznań Design Festiwal to także pokazy filmowe, koncerty i spotkania w różnych przestrzeniach miasta - zarówno w centrum, jak i na osiedlach mieszkaniowych. Odbędą się także spacery śladami mało znanych mieszkańców miasta, jakimi są bobry. Nie zabraknie także niespodzianek i wycieczek w niedostępne na co dzień miejsca. Jednym z nich jest miejsce, w którym sortowane są odpady, także te należące do kategorii niebezpiecznych.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego udział w większości wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny.

Tegoroczny program to część szerszej formuły, prezentującej rozwiązania dotyczące żywiołów, z których każdy jest niezbędny człowiekowi do życia, a jednocześnie stanowi zagrożenie. W ubiegłym roku tematem była woda (festiwal odbywał się pod hasłem "Urzeczeni"). W tym roku organizatorzy chcą zainteresować uczestników żywiołem ziemi i związanymi z tym problemami i wyzwaniami. Według danych ONZ na obszarach zurbanizowanych mieszka ponad połowa ludzi na Ziemi, a do 2050 roku będzie to aż 66 procent ludzkiej populacji. Dlatego twórcy Poznań Design Festiwal chcą pomóc zrozumieć znaczenie bioróżnorodności, a także zastanowić się jak projektować i chronić przyrodę, by zapewnić warunki życia dla siebie oraz przyszłych pokoleń.

Więcej na stronach www.poznandesignfestiwal.pl i facebook.com/PoznanDesignFestiwal.