Kultura w Poznaniu

Kalendarium

melonik na tle gór

Natalia Brandt: Ukryte związki rzeczy - wystawa

14.05 – 25.05.2018

Pięknych w Poznaniu (2003-2009). Dyplom realizowała z rysunku i malarstwa w pracowniach prof. Jarosława Kozłowskiego i prof. Dominika Lejmana (2009). Aktualnie jest asystentką w V Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prace artystyczne prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w Centro di Arte Contemporanea Café Europe, Rzym, Włochy, Galerii Naprzeciw, Poznań, Fundacji Profile, Warszawa, Galerii Oko/Ucho, Poznań, Galerii Aneks, Poznań, oraz brała udział w wystawach zbiorowych m.in.: "Teraz rysunek. Punkty zbieżne" CK Zamek, Poznań, "Bez uzasadnienia" Galeria Aneks, Poznań, "bez tytułu" Fundacja Profile, Warszawa, "=" (Równa się)" Galerie Nord, Berlin, Niemcy, "Reversed seeing" Contemporary Art Museum Ise, Japonia, "Sztuka dla puszczy" Galeria Miejska Arsenał, Poznań, "Solaris" Kortrijk, Belgia, "Alternative views" Haus am Lützowplatz, Berlin, Niemcy. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

W swoich pracach artystycznych Natalia Brandt wykorzystuje różne media tj. rysunek, fotografia, malarstwo, wideo, dźwięk. Tworzy instalacje przestrzenne, kolaże, w których wykorzystuje/zestawia ze sobą m.in. tzw. "przedmioty gotowe". Twórcze doświadczenia artystki nawiązują często do historii np. do dorobku modernistów, co wyraźnie było czytelne na wystawie p.t. "Spóźnione rozmowy z Kurtem Schwittersem" (2013) - cyklu kolaży malarskich i rysunków czy w instalacji malarskiej, w której w ironiczny sposób odnosi się do antycznej zasady "złotego podziału" stosowanej w różnych tradycjach artystycznych. Realizacje Brandt wchodzą bardzo często w dialog ze współczesną rzeczywistością społeczną i polityczną, ale nie w sposób bezpośredni, a poprzez umiejętne stosowanie symbolicznego języka, dającego odbiorcy duże pole interpretacyjne.

O pracach, które będą obecnie prezentowane w Galerii AT artystka mówi: "W cyklu "Ukryte związki rzeczy" (2017-) wykorzystane zostały stare książki, czasopisma, ryciny i ilustracje, dokumenty, które w znacznym stopniu zostały poddane dekonstrukcji za pomocą obróbki mechanicznej i manualnej. Płaszczyzny prac wypełniają warstwy wymieszanych znaków interpunkcyjnych, liter, liczb, słów, zdań, fragmentów obrazów, fotografii, ilustracji. Ich zdekomponowanie, rozerwanie, rozczłonkowanie na części stwarza nowe struktury narracyjne pomiędzy rzeczami. To nowe wydobycie i spajanie pozornie nieprzystających treści można by nazwać czymś w rodzaju "wizualnych aforyzmów". Każdej pracy towarzyszy podtytuł, który w swobodny sposób nawiązuje i dopełnia wizualną tkankę pracy."

Wystawa "Ukryte związki rzeczy" jest drugim pokazem twórczości Natalii Brandt w Galerii AT. ("Obrazy kontrolowane", 2014)

Zobacz www.galeria-at.siteor.pl/