Kultura Poznań.pl

Kalendarium

a

Spektakl - Wielki John Barrymore

2018-04-10 ( wtorek )
19:00
Collegium Da Vinci - Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań

"Wielki John Barrymore"

Występują: Jerzy Trela i Aleksander Fabisiak

Polska prapremiera sztuki o jednym z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich wszechczasów. John Barrymore był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności i kontrastów, która kreowała swoją legendę już za życia. Spadkobierca Rudolfa Valentino, hulaka, birbant, niestroniący od alkoholu i kobiet bohater hollywoodzkich anegdot a jednocześnie wielki talent, który podbił Broadway i oczarował publiczność swoimi kreacjami Sherlocka Holmesa, Hamleta i Don Juana. Orson Welles twierdził, że Barrymore wie o aktorstwie wszystko.
Postać tragikomiczna, której siłą, także sceniczną, były wielkie namiętności i pasja życia.
I to one go niszczyły. Barrymore zapłacił za swój apetyt na życie najwyższą cenę. Na oczach Hollywood obumierał jeden z największych talentów wciągnięty w spiralę używek, romansów, hazardu i skandali. W Johnie bóg aktorskiego kunsztu walczył z bestią.
Genialny aktor, Jerzy Trela w znakomitej kreacji Johna Barrymore'a snuć będzie przed nami zanurzoną w oparach alkoholu opowieść utkaną z rozgoryczeń, wzruszeń, śmiechu i sarkazmu. Intymną narrację, w której cierpienie i upadek służą jako materiał na anegdotę. To przejmujący portret człowieka, który nigdy nie żałował swoich wyborów, a jego zaprzepaszczony talent przetrwał w opowieściach.
Jest to spektakl balansujący formą gdzieś na przecięciu próby i faktycznego występu. Aktor zwraca się wprost do widzów, wchodząc z nimi jakby po trochu w komitywę. Ma to stanowić próbę przed zagraniem jednej z ważnych szekspirowskich ról. Kiedy przychodzi Sufler (Aleksander Fabisiak) wszystko wydaje się być jasne. Jednak aktor nie może dokończyć monologu. "Wielki John Barrymore" to widowisko, które oddaje w pewien sposób hołd aktorstwu.

Ceny biletów: 30 zł i 55 zł oraz za 10 zł tylko dla seniorów i dużych rodzin do kupienia tylko w Centrum Informacji Miejskiej.

_
opr.LT