Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
kadr z filmu

Senegalski tani czwartek z filmami Mambéty'ego

2018-03-22 ( czwartek )
19:00-23:00
Dom Bretanii. Fundacja Poznań - Ille et Vilaine, Stary Rynek 37, Poznań

Filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami Tłumaczenie i realizacja polskich napisów: Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

g.19.00

"Touki Bouki" (Podróż Hieny) reż. Djibril Diop Mambéty, 1973, 95'

Pasterz Mory poznaje w Dakarze studentkę Antę. Oboje chcą zmienić swoje życie i wyjechać do Paryża. Wsiadają na motor i ruszają w drogę, nie mając pieniędzy na przeprawę statkiem. Każdy sposób będzie dobry, by je zdobyć... Film "Touki Bouki" uważany za arcydzieło Mambéty'ego (1945-1998), niezrównanego mistrza kina afrykańskiego, jest bajką filozoficzną o podróży inicjacyjnej i subtelną, grającą ze stereotypami obserwacją społeczności afrykańskiej w okresie szybkich przemian.

g.21.00

"Hieny" reż. Djibril Diop Mambéty, 1993, 110'

Linguere Ramatou, piękność z podupadającego senegalskiego miasteczka, wygnana niegdyś stamtąd i zmuszona do prostytucji, po latach wraca do domu jako bogata kobieta. Władze miasta, próbując pozyskać jej względy i hojność, urządzają wielkie powitanie, a jej byłego kochanka mianują burmistrzem. Tymczasem Linguere, wracając, szuka zemsty za upokorzenia, jakich doświadczyła przed laty.

Wydarzenie z ramach XXVIII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - Senegal

Bilety: 8 zł

Zobacz bit.ly/2ELnwdt