Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Wystawa - Archeologia miejsca. Przedmioty wyobrażone

04.03 – 25.03.2018

Bez przeszłości nie ma teraźniejszości, ani przyszłości.

Przeszłość - historia, pamięć konstytuują nas w tu i teraz, w realności, określają naszą tożsamość... Jednak gdy zadamy pytanie o pamięć i historię, nie uzyskamy jasnych odpowiedzi.

Bo czym jest historia, na ile jest wiarygodna i czy przypadkiem - to nie my sami kreujemy ją z własnego punktu widzenia? Historia - fragmenty układanki, z których składamy obraz przeszłości nie wiedząc, czy mamy wszystkie elementy, ani jaki obraz ma powstać. Błądzimy po omacku, natrafiając na fragmenty czasu. Z nich konstruujemy pamięć i wyobrażoną przeszłość.

W roku akademickim 2017/2018 studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku UAP  we współpracy ze studentami i wykładowcami Instytutu Archeologii UAM podejmują tematy związane z historią, archeologią i pamięcią. Już pierwsze miesiące wspólnych działań pokazały, jak wiele zagadnień stanowi płaszczyznę wspólnych zainteresowań i otwiera przestrzeń do dyskusji; jak wciągająca i inspirująca jest podróż w przeszłość, zwłaszcza gdy wyruszamy w nią zaopatrzeni w instrumenty naukowe i otwarty umysł.

W marcu 2018 roku na wystawie "Archeologia miejsca. Przedmioty wyobrażone", która przypadkowo odbędzie się w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, czyli w Bramie Poznania, zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych prac zrealizowanych w Pracowni dotyczących archeologii, a w szczególności miejsca i przedmiotu. Prace w szeroki i swobodny sposób traktują postawiony temat; intymny i osobisty, analityczny, a czasem żartobliwy. Wśród prezentowanych prac znajdą się przede wszystkim obiekty, ale także filmy wideo, rysunki i fotografie. Wernisaż poprzedzi wykład Zofii Małkowicz, podczas którego opowie o tym, w jaki sposób i na jakich płaszczyznach współczesna sztuka może spotykać się z nauką taką jak archeologia, a także co z tego współdziałania może wynikać.

Artyści:

Joanna Bajus, Joanna Bartkowiak, Maggie Weizhi Chen, Jan Dołgowicz, Damian Dudek, Karolina Galla, Joanna Januszewska, Liu Mingxin, Klaudia Pietrzak, Patrycja Plich, Aleksander Radziszewski, Patrycja Rutkowska, Iza Szulc, Szymon Tomaszewski

  • kuratorka: Anna Tyczyńska prof. UAP, as. Justyna Olszewska UAP
  • współpraca merytoryczna: dr Katarzyna Pyżewicz IA
  • opracowanie graficzne: Jędrzej Hofman

_

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

11 marca 2018 (niedziela)

  • 12.00 "Pochówki i szczątki ludzkie w pracy archeologa"- Olga Dec, Anna Haberland (1 godz., grupa do 10 osób, wiek: +15)
  • 13.00 "Archeologiczne warsztaty ceramiczne" - Piotr Majorek, Mateusz Jarecki (1 godz., grupa do 15 osób, wiek: b.o.)
  • 14.00 "Archeologiczne zwierzęta i jak je badać" - Dominika Wybult, Monika Stelmasiak (1 godz., grupa do 10 osób, wiek: +9)

18 marca 2018 (niedziela)

  • 12.00 - oprowadzanie kuratorskie

25 marca 2018 (niedziela)

  • 12.00 "Archeologiczne warsztaty tkackie" - Barbara Wielgus (1 godz., grupa do 15 osób, wiek:  b.o.)
  • 13.30 "Warsztaty z wytwarzania narzędzi pradziejowych z krzemienia" - Jan Dołgowicz, Maciej Kaczor (1 godz. grupa do 10 osób, wiek:+12)

Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem wydarzenia@bramapoznania.pl

_
opr.LT