Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Wystawa - Zaleszany, Leon Tarasewicz, Małgorzata Dmitruk

29.01 – 25.02.2018

Artyści: Leon Tarasewicz, Małgorzata Dmitruk
Agnieszka Arnold - autorka filmu "Bohater"
kuratorka: Bogna Błażewicz
29.01 - 25.02.2018

Wystawa o charakterze site specific będzie dialogiem znających się od lat, ale należących do innych pokoleń artystów pochodzących z Podlasia. Oboje wyznania prawosławnego i głęboko zakorzenieni w lokalnej tradycji często realizują projekty związane z Podlasiem. Jednak na co dzień Dmitruk i Tarasewicz są pedagogami i pracują w warszawskiej ASP.
Tematem wystawy będzie bardzo głośna na Podlasiu, a znacznie mniej znana w pozostałych częściach Polski - tzw. zbrodnia w Zaleszanach (jak podaje Wikipedia: "mord dokonany 29 stycznia 1946 roku na cywilnych mieszkańcach wsi Zaleszany w województwie podlaskim, za który odpowiedzialność ponosi oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. "Bury". W wyniku przestępstwa zginęło 16 osób".
Leon Tarasewicz jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich twórców, Małgorzata Dmitruk należy do wybijających się postaci młodszego pokolenia. Artyści spotkają się w Galerii, by wspólnie stworzyć unikatowy projekt dedykowany tej konkretnej przestrzeni. Małgorzata Dmitruk do swej dyspozycji otrzyma ściany galerii, a Leon Tarasewicz podłogi sal na piętrze.

Po wystawie ukaże się książka dokumentująca pracę artystów. Publikacja zawierać będzie m.in. rozmowę przeprowadzaną z Małgorzatą Dmitruk i Leonem Tarasewiczem przez kuratorkę oraz fotoreportaż ukazujący proces powstawania wystawy.

Więcej informacji na kulturapoznan.pl

_
akt.LT

Zobacz www.facebook.com/GaleriaMiejskaArsenal/