Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Projekt Teatru Biuro Podróży - "Swój nieswój - rozważania o emigracji"

2017-11-29 ( środa ) – 2017-12-01 ( piątek )
19:00
Sala Pod Zegarem, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 i Sala Henryka Łowmiańskiego, Budynek UAM, ul. Święty Marcin 78, Poznań

Teatr Biuro Podróży w projekcie "Swój nieswój" podjął rozważania o emigracji. Ukraińsko-polska grupa przygotowała spektakl, zaś aktorzy Teatru Biuro Podróży stworzyli film dokumentalny. Efekty refleksji i pracy twórczej zobaczyć będzie można na pokazach, które odbędą się w Poznaniu.

Jaka jest przyczyna napływu Ukraińców do Polski? Jak są Oni tu postrzegani i jak widzą Polskę? Te pytania towarzyszyły Teatrowi Biuro Podróży w pracy artystycznej, otwierając nowe przestrzenie porozumienia kulturowego, wzajemnego poznania, przyjaźni i zrozumienia.

Projekt "Swój nieswój" składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na stworzeniu Ukraińcom i Polakom możliwości wspólnej pracy nad warsztatem, oswojenia się z ekspozycją społeczną, poznania własnych możliwości. Po warsztacie została wyłoniona 10 osobowa ukraińsko-polska grupa, biorąca udział w spektaklu. Był to początek drugiego etapu projektu, czyli pracy nad przedstawieniem. Osobą, wokół której skoncentrowała się praca warsztatowa jest Jurij Czebotarow, aktor, absolwent wydziału teatralnego Charkowskiego Uniwersytetu Sztuki i niezwykły pedagog. W ciągu tygodni wspólnych spotkań powstał spektakl, w którym Ukraińcy i Polacy opowiadają o swoich historiach, wrażeniach, tęsknotach.

Osobnym elementem projektu jest film dokumentalny "Kilka prostych pytań" przedstawiający ukraińską diasporę i jej polską recepcję.

Twórcy filmu, Bartosz Borowski i Tomasz Wrzalik - aktorzy Teatru Biuro Podróży, dotarli z kamerą do Ukraińców i Polaków w różnym wieku i uprawiających różne zawody, żeby zadać im szereg pytań na temat wzajemnych relacji, oczekiwań i lęków. Co Ukraińcy robią w Poznaniu? Czy i jak się w nim odnaleźli? Jak odbierają ich Polacy, a jak Polaków odbierają Ukraińcy? Czy jesteśmy świadkami ważnego i trwałego procesu, czy to tylko chwilowy trend? Spójrzmy, jak pracują, spędzają wolny czas i realizują swoje pasje na swojej-nieswojej ziemi.

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu niemal trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował liczne widowiska plenerowych oraz spektakle salowe, a także tworzył rozmaite projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i na świecie. Spektakle teatru zaprezentowane zostały na sześciu kontynentach. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród.

Wstęp wolny

Jak podaje Organizator:

  • "Posłuchaj prawdziwych historii!
  • Poczuj jak smakuje tęsknota!
  • Zobacz Poznań innymi oczami!."

Wydarzenia:

  • 29 i 30.11.2017, godz. 19.00, Sala Pod zegarem C.K.Zamek

Spektakl ukraińsko-polski "Swój - nieswój" - efekt warsztatów prowadzonych przez Teatr Biuro Podróży i Jurija Czebotarowa

Reżyseria: Paweł Szkotak

Udział biorą: Daniel Barteczka, Dmitri Bzenko, Jurij Czebotarow, Tetiana Ilczuk, Natalia Klupp, Andriej Kuzmienko, Filip Lewandowski, Ilona Mikołaiszyn, Kamila Osmulska, Stepan Rudik, Marina Tkach.

  • 01.12.2017, godz. 18.00, Sala Henryka Łowmiańskiego, Budynek UAM, ul. św. Marcin 78

Film dokumentalny "Kilka prostych pytań" reż. Bartosz Borowski, Tomasz Wrzalik oraz spotkanie panelowe "Rozważania o emigracji".

_
opr.LT

Plakat