Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Seryjni Poeci - Spotkanie z Piotrem Macierzyńskim

2017-11-14 ( wtorek )
18:00
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Prowadzenie: Piotr Śliwiński
Promocja tomu "Książka kostnicy" (WBPiCAK, Poznań 2017).
Piotr Macierzyński ( 1971) - autor książek poetyckich: "Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu" (2001), "tfu, tfu" (2004), "Odrzuty" (2007), "Zbiór zadań z chemii i metafizyki" (2009), "antologia wierszy ss-mańskich" (2011, 2016), "тьфу, тьфу" (wybór wierszy w języku ukraińskim, 2011), "kwik" (2013), "Antologie esesáckých básní" (2015).
"kalendarium Auschwitz powinno być codzienną lekturą zamiast Biblii". Nie spodziewałbym się takiego zdania w wierszu z 2017 roku, bo przecież Auschwitz trochę nam zobojętniał, a wiersze utraciły władzę sądzenia. Tak się myśli, podobno w imię życia, faktycznie zaś w imię tej strasznej cząstki, która w nas tkwi, przeklęta i przewrotna, maskująca swą siłę i chęć powrotu na główną scenę.
Z wierszy Piotra Macierzyńskiego, surowych, sprawozdawczych, dotkliwych, wyłania się zło, którego nie udało się ani opisać, ani ukarać. Ono nie odeszło, nie musi wracać. Jest tutaj, rozejrzyj się, spójrz w lustro. /Piotr Śliwiński/

Wstęp wolny.

_

Seryjni Poeci to cykl spotkań organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu we współpracy z CK ZAMEK od 2008 roku. Jego pomysłodawcą jest Mariusz Grzebalski, poeta i redaktor Wydawnictwa WBPiCAK. Spotkania prowadzi najczęściej Piotr Śliwiński, ale też Marcin Jaworski, Krzysztof Hoffmann i Michał Larek (wszyscy prowadzący są pracownikami UAM). Podczas spotkań prezentujmy autorów oraz tomy poezji i prozy współczesnej wydawane w trzech seriach: "Biblioteka Poezji Współczesnej", "Wielkopolska Biblioteka Poezji" i "Biblioteka Prozy Współczesnej".

Seryjni Poeci goszczą w CK ZAMEK średnio raz w miesiącu (do 2016 roku odbyły się już 43. spotkania, z udziałem ponad 100 twórców z Poznania, Wielkopolski i z całego kraju). Po poznańskim wieczorze Seryjni ruszają w Polskę - do Łodzi, Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Gdańska, Mikołowa, Białegostoku, Torunia, Lublina.

_

Więcej informacji na kulturapoznan.pl

_
opr.LT