Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Halloween z kulturą - Deluzja: Ostatni Magik

2017-10-31 ( wtorek )
20:00-22:00
Estrada Poznańska, ul. Masztalarska 8, Poznań

Już 31 października kamienicą przy ul. Masztalarskiej 8 w Poznaniu zawładną duchy. Współpraca poznańskich środowisk artystycznych zaowocuje - drugą już - prezentacją projektu DELUZJA: OSTATNI MAGIK.

Wszyscy odważni uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do prześledzenia historii ludzi, którzy zamieszkiwali obecną siedzibę Estrady Poznańskiej, udziału w seansie spirytystycznym oraz pokazie iluzjonistycznym z początku XX wieku. Wydarzenie teatralno-multimedialne zaprojektował Patryk Lichota.

Obecny budynek Estrady Poznańskiej mijamy w drodze na Stary Rynek, odwiedzamy przy okazji koncertów, spektakli czy wernisaży. A gdybyśmy dowiedzieli się, że w tym budynku wydarzyło się coś, co raz na zawsze zmieniło historię scenicznej iluzji? DELUZJA... mierzy się z problemem ludzkiego postrzegania miejsc przez pryzmat wydarzeń, pokazując jednocześnie, jak cienka granica dzieli nas od przeszłości.

Inspiracją dla twórców stały się historie dawnych mieszkańców i bywalców kamienicy przy ulicy Masztalarskiej 8 w Poznaniu, a główną osią wydarzenia są losy braci Pokrywka, zamieszkujących kamienicę w latach międzywojennych. Jeden z nich był rzeźnikiem i prowadził w kamienicy ubojnię koni, drugi był iluzjonistą.

Inni bohaterowie to m.in. niemiecki żołnierz przesiadujący w wojskowej stołówce, kobieta prowadząca lombard, hokeista z biur Związku Hokeistów, które mieściły się w kamienicy, opowiadający o hokeju, którego popularność w przedwojennym Poznaniu dorównywała dzisiejszemu uwielbieniu dla piłki nożnej i Lecha Poznań, a także Sztylet, czyli Zygfryd Nowak, piętnastoletni reemigrant z Francji, bohater skandalu, o którym szeroko rozpisywały się przedwojenne gazety, a śledztwo policyjne i dziennikarskie trwało ponad dwa lata.

Niesamowity zbiór interesujących postaci, którym przydarzyło się mieszkać w jednej kamienicy
w centrum Poznania, doskonale prezentuje Poznań czasu międzywojnia: życie codzienne, ważne wydarzenia, którymi żyło miasto, zróżnicowanie społeczne i kulturowe.

W ramach wydarzenia prezentowana będzie również galeria postaci, pozwalająca dokładniej poznać przedstawianych bohaterów i kontekst czasów, w których żyli, a także bezpłatny e-book dotyczący historii kamienicy przy Masztalarskiej i jej dawnych mieszkańców.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek:
mail: fundacjacukierpuder@gmail.com
tel./sms: 509 943 082

Koncepcja i realizacja: Patryk Lichota
Tekst: Radek Szczygieł
Kuratorka projektu: Magda Pałka
Plakat: Klaudia Romańska

Występują:

 • Rzeźnik - Dominik Złotkowski
 • Iluzjonista - Arkadiusz "Amon" Wiatrowski
 • Narzeczona iluzjonisty - Karolina Głąb
 • Medium - Grażyna Wydrowska
 • Konferansjer - Janusz Stolarski

Muzycy:

 • fortepian - Andrzej Konieczny
 • kontrabas - Patryk Piłasiewicz
 • Perkusja - Maciej Czarnecki

W duchy wcielili się:

 • Sztylet - Olek Koczorowski
 • Hokeista - Mariusz Puchalski
 • Pracownica lombardu - Małgorzata Peczyńska
 • Żołnierz niemiecki - Mateusz Ławrynowicz

Organizator: Fundacja Cukier Puder
Współorganizator: Estrada Poznańska

_
opr.LT

fot. Piotr Bedliński