Kultura w Poznaniu

Kalendarium

z

Ryszard Ćwirlej w poznańskim empiku

14.06.2017
18:00

Krytycy są zgodni: nie ma w Polsce drugiego autora, który w ten sposób umiałby pisać o Polsce lat 80-tych. PRL Ryszarda Ćwirleja to kraina osnuta aurą alkoholowych oparów, gdzie chodzi się na dancingi, sypia z prostytutkami, a pracę jedynie pozoruje. Jednocześnie czytając o niej, można się nieźle uśmiać. Docenili to czytelnicy, honorując autora Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. Najnowsza część serii neomilicyjnych kryminałów - "Milczenie jest srebrem". Wielka premiera odbędzie się 14 czerwca o godz. 18:00 w empiku przy ul. Ratajczaka 44.

Wiosna 1986 roku. W ekskluzywnej, poznańskiej restauracji z dancingiem, ktoś w brutalny sposób zabija prostytutkę. Śledztwo w tej sprawie dowództwo powierza awansowanemu właśnie do stopnia podporucznika Teofilowi Olkiewiczowi. Milicjant z zapałem zabiera się do wyjaśnienia sprawy, tym bardziej że miejsce, w którym dokonano zbrodni, może się pochwalić wyjątkowo dobrze zaopatrzonym restauracyjnym bufetem. Kilka dni później kraj obiega wieść o włamaniu do archikatedry w Gnieźnie i kradzieży srebrnego sarkofagu zawierającego relikwie świętego Wojciecha. Milicja w całej Polsce zostaje postawiona na nogi. Ekipa śledczych pod kierunkiem majora Alfreda Marcinkowskiego wyrusza do Gniezna. Podporucznik Olkiewicz, ku swemu wielkiemu niezadowoleniu, musi na jakiś czas opuścić gościnne progi restauracji Adria, zawiesić własne śledztwo i zająć się złodziejami srebra. Na szczęście jak zwykle w dochodzeniu do prawdy towarzyszy mu porucznik Mirosław Brodziak. "Poradzą sobie beze mnie" - pociesza się Olkiewicz. A on jak zwykle, na miejscu zajmie się tym, co wychodzi mu najlepiej - pozorowaniem pracy.

Ryszard Ćwirlej - , dziennikarz telewizyjny i radiowy, pisarz, autor poznańskich kryminałów, których akcja rozgrywa się w XX wieku. Przez krytyków uznawany za twórcę nowego gatunku w prozie kryminalnej - "Kryminału neomilicyjnego". 

Wstęp wolny!

opr.sw