Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Onuka

Onuka - koncert

2017-05-20 ( sobota )
20:00
Blue Note Jazz Klub, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

Łączy tradycyjne brzmienia Ukrainy z nowoczesną elektroniką.
Ale dla kogo gra? - Nasza publiczność to wszyscy, którzy mają słuch. Są to zupełnie różne wiekowo i społecznie grupy. Na nasze koncerty przychodzi wiele młodych ludzi, ale też dzieci i  seniorzy. Muzyka jest jak miłość, jest dla wszystkich - tłumaczyła Nataliya Zhizhchenko w rozmowie z Mariuszem Zychem dla portalu muno.pl.

Zespół Onuka powstał w 2013 roku. Jego nazwa - w tłumaczeniu "Wnuczka" jest swoistym hołdem, który liderka grupy Nataliya Zhizhchenko oddaje swojemu dziadkowi, znanemu twórcy ludowych instrumentów, Oleksandrowi Shlionchykowi. Bo to on, jak sama tłumaczy, zrobił dla niej pierwszą piszczałkę, nauczył grać i sformuował pojęcie ojczyzny.

Nataliya Zhizhchenko jest wokalistką, autorką tekstów oraz głównej idei, jaka przyświeca grupie. Oprócz tego gra jeszcze na piszczałkach, okarynie, glinianych gwizdkach, omnichordzie, niewielkich instrumentach perkusyjnych oraz kieruje wykorzystaniem sampli. - Chciałam zilustrować brzmienie ukraińskich instrumentów ludowych w zupełnie nowej perspektywie. Nawet nasza ukraińska młodzież niewiele o nich wie. Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się tradycji narodowych, ponieważ Ukraina ma bardzo głębokie, barwne i różnorodne korzenie. Będę bardzo szczęśliwa, jeśli pokażemy to całemu światu - wyjaśnia Natalia.

Bilety - 25 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/