Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Wystawa z cyklu "non-fiction" - Eclipser: Agnieszka Brzeżańska, Michael Part

21.09 – 16.10.2016

Pierwsza wystawa z kolejnego cyklu "non-fiction", wyłonionego w ramach konkursu kuratorskiego, którego kuratorką jest Dorota Walentynowicz. Cykl będzie się składał z trzech wystaw i potrwa od września 2016 r. do stycznia 2017 r.
"Eclipser" to wystawa fotografii półprzezroczystych. Jej tematem jest światło przebijające przez naturalne ‒ organiczne i nieorganiczne ‒ przesłony, zamknięte w ramie obrazu. Prezentowane na wystawie prace są formalistyczne w warstwie wizualnej ‒ źródłem ich potencjału narracyjnego jest sama materia, z której zostały stworzone.
Agnieszka Brzeżańska ‒ powszechnie uznana jako malarka, tworzy ulotne abstrakcje odnoszące się do zjawisk naturalnych i kosmicznych. W cyklu fotografii "Honomeia" przygląda się kształtom, jakie tworzą pod mikroskopem grudki ziemi zebranej z różnych miejsc. Powstają w ten sposób formy jednocześnie abstrakcyjne i realistyczne, tworzące obraz życiodajnej, płynnej materii, wypełnionej pęcherzykami światła i cienia.
Michael Part ‒ uprawia wizualną alchemię. Wykorzystuje zieleń malachitową, której intensywna barwa, historycznie utożsamiana z wydobyciem rudy srebra, w pracach Parta zostaje użyta jako barwnik chemiczny. Za pomocą artysta tworzy kinematograficzny spektakl wyświetlany na przezroczach. Podczas ekspozycji slajdy poddawane są procesowi naświetlenia, a intensywność ich barwy zmienia się w czasie trwania wystawy. Part eksperymentuje z materią, poddając ją rozmaitym procesom chemicznym, dekonstruując tym samym pojęcie obrazu fotograficznego.

  • wernisaż: 20.09. 
  • wystawa czynna: 21.09.‒16.10.
  • kuratorka: Dorota Walentynowicz