Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Czarny postromantyzm prowincji

Urszula Honek, znana z tomików poezji Sporysz, Pod wezwaniem i Zimowanie, zalicza fascynujący prozatorski (lecz nadal poetycki) debiut. Białe noce to powiązane ze sobą opowieści z Beskidu Niskiego, które jak bystre strumienie zasilają rzekę historii. W tym przypadku jest to jednak rzeka Styks. Bohaterów warto więc poznać, lecz lepiej się do nich nie przywiązywać.

Geniusz słowa

Przepływy Macieja Libicha ukazały się właśnie w serii prozatorskiej WBPiCAK. Od niedawna obecne w czytelniczej przestrzeni zachwycają nieustannie przy kolejnych lekturach. Kradną miejsce w rankingach najważniejszych książek, odpowiadają za nowe literackie fascynacje. Ten zbiór to tak udany, wykwintny koncept prozatorski, że wierzę w moc internetowych portali, recenzentów, blogerów i krytyków którzy dostrzegą, że w polskiej literaturze wydarza się Libich.

Kim jest Nicuś?

Dawno nie było w Teatrze Polskim spotkania z twórcą lub twórczynią literacką. Tymczasem w planach jest spotkanie autorskie z Maksem Wolskim, autorem książki Nicuś, która budzi medialne zainteresowanie w środowisku pisarskim. Kim jest tytułowy bohater?

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka do Kraju Nizin

Piotr Oczko tak pisze o Holandii, że można ani razu nie być w tym niewielkim (choć wielkim) europejskim kraju, a i tak zakochać się w nim bez pamięci. Na kartach Pocztówki z Mokum jest wszystko - od fascynacji autora, poprzez anegdotki, do bezcennej uczciwości bacznego obserwatora.

Komiks jest sztuką!

Spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, wystawy, konkursy - to wszystko i wiele więcej znalazło się w programie tegorocznej, piątej już edycji Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. Choć z uwagi na niesprzyjające okoliczności - będące wynikiem wciąż trwającej pandemii i wojny na Ukrainie - program imprezy został nieco okrojony, to i tym razem miłośnicy komiksów z pewnością nie będą zawiedzeni.

JA TU TYLKO CZYTAM. Kopiąc się z życiem

Błyskotliwy, złośliwy, momentami irytujący - taki jest Szczepan Twardoch w zbiorze felietonów Wielkie Księstwo Groteski. Czytanie tych tekstów to nieco masochistyczna przyjemność - wszak cały czas dogryza właśnie nam, Polakom. Ale prawdziwa cnota krytyki się nie boi, prawda?

Prawda Lecha Raczaka

Czytając Życie niedokończone, słyszałam głos (często śmiech) Lecha Raczaka. Na wywiad rzekę współzałożyciela Ósemek namówił w 2019 roku Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie ten znalazł swój drugi dom.

"Ulisses" nie daje za wygraną

Są książki, o których słyszał każdy, mało kto jednak po nie sięgał, a jeśli już sięgał - to raczej szybko odkładał na półkę. Należy do nich Ulisses Jamesa Joyce'a. Są jednak również ludzie, którzy robią wiele, by przygoda z klasyką literatury trwała nieco dłużej - jednym z nich jest Maciej Świerkocki, pisarz i tłumacz, autor nowego przekładu nieco niewygodnej perełki literackiego modernizmu. Już we wtorek będzie on gwiazdą kolejnej odsłony cyklu Zamek Czyta.

JA TU TYLKO CZYTAM. Kobiety stale na dalszym planie

Choć ta książka to powieść, chwilami czyta się ją jak reportaż - tak bardzo jej akcja i bohaterka nie są oderwane od rzeczywistości. Rzeczywistości, dodajmy od razu, smutnej, chwilami aż trudnej do wyobrażenia dla kobiet żyjących na Zachodzie w XXI wieku.

Rubasznie o trudnym temacie

Edukacja seksualna to szczególnie wybrakowana dyscyplina, zwłaszcza gdy spojrzeć na popularnonaukowe książki na polskim rynku wydawniczym. I chociaż Sprawy łóżkowe zdają się zbyt trudną propozycją dla nastolatków, to i tak lektura może się okazać pożądana i pouczająca.

O Tolkienie w Poznaniu

Wielkie święto fanów twórczości J.R.R. Tolkiena powraca do Poznania! "Tolkien Reading Day" przybierze formę dwudniowego cyklu spotkań i rozpocznie się już w najbliższy piątek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Krwawa lekcja tożsamości

21 lutego 2022 roku Rosja uznała niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Trzy dni później wybuchła wojna. Krwawe walki na wschodnich rubieżach Ukrainy trwają jednak już od roku 2014. O konflikcie z perspektywy naocznych świadków i uczestników opowiada Tomáš Forró w reportażu wnikliwym, unurzanym w błocie okopów i niewygodnym dla wszystkich próbujących opisywać Donbas za pomocą binarnych opozycji.

Udana "druga książka"

Tuż obok Poznania, w Śremie, mieszka Tomasz Żak - jeszcze chwilę temu rokujący debiutant, który zabłysnął Trzydziestką, sensacyjno - kryminalną powieścią z polityczną aluzją i wyraźnym tłem bieżącej rzeczywistości. Żak, także dzięki swojemu urokowi osobistemu, doskonale skontaktował się z czytelnikami, brylował wręcz na spotkaniach autorskich i targowych imprezach. Zbudował wokół swojego pisania grupę wiernych fanów, w mediach społecznościowych zafunkcjonował jako popularny, bezpośredni i skromny autor. Prawdziwym wyzwaniem stała się więc kontynuacja literackiego debiutu - wydana przez WAB Dwudziestka.

JA TU TYLKO CZYTAM. O dobrą starość trzeba zadbać już dziś

Gdyby nie autor tej książki, być może do dziś nie mielibyśmy pojęcia, czym jest slow life. I że można tak żyć, po prostu niespiesznie. Tym razem Carl Honoré przygląda się temu, jak się starzejemy. A jest na co popatrzeć, zanim sami staniemy się częścią "silver tsunami".

Targi Książki wracają!

W dniach 11-13 marca w Poznaniu ponownie odbędą się Poznańskie Targi Książki, czyli wielki zlot bibliofilów, wydawców, księgarzy i przede wszystkim - czytelników.

Na wszystkie foki!

"Czas na poranną gimnastykę. Płetwa raz. Brzuszek raz. No, starczy. Nie można szaleć z tym sportem" - Patrycjusz Tomaszewski i jego Zaginione perły foki Agatki ponownie ucieszą i najmłodszych, i najstarszych czytelników.

JA TU TYLKO CZYTAM. Między tabletkami a psychoterapią

W obliczu wojny w Ukrainie reportaż Anety Pawłowskiej-Krać czyta się z jeszcze większą trwogą. Problemy z dostępnością pomocy dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne dobitnie obnażyła przecież już pandemia. Jakie zatem oparcie znajdą potrzebujący w niewydolnym systemie opieki psychiatrycznej w Polsce teraz, gdy trauma stała się udziałem setek tysięcy? Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce to ponura opowieść o czarnej owcy medycyny. A jednocześnie zapowiedź nadejścia tak potrzebnych zmian.

Mit czy kit?

- Przed paroma miesiącami rekonstruktorzy z Poznania pojawili się z flagami powstańczymi w Krakowie, budząc zdziwienie i sensację. Trzeba było wyjaśniać, o co, o jakie wydarzenie chodzi. Tu jeszcze dużo jest do zrobienia - mówi Marek Rezler*, autor książki Mity o Poznaniu.

Dopiero szukam swojej drogi

- Pierwsi czytelnicy to też pierwsze oczekiwania, których w wielu przypadkach nie spełnię. Nie dlatego, że zrobię coś słabego, ale coś zupełnie innego, niż się wszyscy spodziewają. Tak, to trudne, ale i na swój sposób fascynujące - mówi Bartłomiej Grubich*, autor powieści i opowiadań.

1 13 Strona 14 15 16 17