Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

O Tolkienie w Poznaniu

Wielkie święto fanów twórczości J.R.R. Tolkiena powraca do Poznania! "Tolkien Reading Day" przybierze formę dwudniowego cyklu spotkań i rozpocznie się już w najbliższy piątek.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

"Dzień Czytania Tolkiena" to fantastyczna inicjatywa zapoczątkowana przez angielskie Towarzystwo Tolkienowskie (Tolkien Society), która z roku na rok nabierała coraz większego rozmachu, aż w końcu stała się świętem dla czytelników z całego świata. Rokrocznie, 25 marca, miłośnicy twórczości Tolkiena spotykają się z zamiarem czytania swoich ulubionych fragmentów, a ci z największa fantazją pieką lembasy (elfią potrawę, w smaku przypominającą chleb), przebierają się za postacie z uniwersum Władcy Pierścieni lub w jeszcze inny sposób podkreślają wagę tego dnia. Dla miłośników Tolkiena, nazywanego przez nich czule "Profesorem", jest to niecodzienna okazja do rozmów i wymiany doświadczeń - dlatego nic dziwnego, że w wielu miastach przybiera formę większego, otwartego wydarzenia. W tym roku na poznańskie "Tolkien Reading Day" zapraszają Wydział Historii UAM na Morasku oraz Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena "Drużyna Pyrlandii".

Dwudniowe świętowanie rozpocznie się w piątek od, jakżeby inaczej, tradycyjnego wspólnego czytania. Co roku Tolkien Society wybiera inne hasło przewodnie, które może, ale nie musi, być kluczem do poszukiwania konkretnych fragmentów z twórczości Tolkiena. W poprzednim roku była to "Nadzieja i odwaga", tym razem czytelników poprowadzi "Przyjaźń i miłość". Każdy, kto o godz. 16 zjawi się w Collegium Historicum z wybraną książką Profesora - jak podkreślają fani, nie musi to być Hobbit ani Władca Pierścieni - będzie zaproszony do wspólnej lektury fragmentów, które, kto wie, może stworzą wspólnie kolejną z niezwykłych opowieści?

O godz. 17.30 odbędą się krótkie warsztaty z sindarinu i pisania runami. Sindarin to sztuczny język stworzony przez Tolkiena, uznawany za jeden z największych dowodów wielkiej błyskotliwości pisarza-językoznawcy. Jego fonologia jest oparta na języku walijskim, ale naukę sindarinu komplikuje fakt, że podobnie jak wszystkie "żyjące" w świecie Śródziemia języki, ten także posiada swoje dialekty. Warto przyjść i nauczyć się choć kilku zwrotów!

Od godz. 18.15 organizatorzy zapraszają na emisję filmu Once in a lifetime - filmu bardzo wyjątkowego, bo niedostępnego w szerokiej dystrybucji. To dokument o fanach Tolkiena  z Nowej Zelandii - kraju, będącego mekką dla miłośników Władcy Pierścieni, bo to tam nakręcono większość scen z filmowej trylogii i tam powstały z czasem największe atrakcje turystyczne oparte na uniwersum. Bohaterka Once in a lifetime, Kathy, również dzieli się ze światem swoją wielką pasją do Tolkiena, prowadząc w swoim domu jednopokojowe muzeum poświęcone w całości twórczości Profesora. Dokument jest kipiącym od emocji zapisem codzienności Kathy, jej rodziny i przyjaciół - ludzi, dla których miłość do Śródziemia stała się sposobem na życie.

W sobotę organizatorzy zapraszają na konferencyjną część wydarzenia, od godz. 9. Wśród prelegentów pojawią się m.in. znawcy i badacze uniwersum Tolkiena: Agnieszka Sylwanowicz, tłumaczka oraz Michał Leśniewski, profesor Historii z Uniwersytetu Warszawskiego. Oboje opowiedzą o długiej i pełnej zwrotów akcji historii przekładów Tolkiena na język polski (godz. 11.35). Ale to nie wszystko - tego dnia wszyscy obecni posłuchają także o znaczeniu pieśni, przepowiedni i przysięgi w świecie Tolkiena (Sławomir Miklas), o legendzie o Sigurdzie (Jakub Szostak), a także o tym, dlaczego właściwie krasnoludzkie kobiety są brodate (Borys Staszak)? Pełna lista prelekcji i prelegentów jest dostępna na stronie organizatora.

Ostatnie dwa lata były wyjątkowo niesprzyjające dla organizatorów Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Wydarzenie wyemigrowało do sieci, lecz mimo tego pokoje internetowe i tak zaludniały się miłośnikami Tolkiena z całej Polski, którzy spragnieni kontaktu z innymi pasjonatami czytali swoje ulubione fragmenty i uważnie słuchali lektury pozostałych. Teraz świętowanie, połączone z innymi niespodziankami, powraca na żywo i naprawdę nie warto go przegapić. W końcu sam Tolkien nauczył czytelników, że w domu może i dobrze, ale poza domem i w drużynie - najlepiej.

Izabela Zagdan

  • "Tolkien Reading Day"
  • 25-26.03
  • Wydział Historyczny UAM
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022