Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Rozterki chorego doktora

Przyglądając się wszystkim rzeczom, jakie dzieją się w tym kraju, wielu z nas ma ochotę samemu ubrać się w kaftan bezpieczeństwa - choćby dla własnego dobra. O chorobach, plagach, chaosie, strachu i niesprawiedliwości, jakie toczą Polskę śpiewało już wielu, ale chyba nikt w muzyce rockowej nie zrobił ostatnio tego tak dobrze jak właśnie Dr Misio. Arkadiusz Jakubik i jego załoga wydali niedawno swój nowy, piąty już album Chory na Polskę (2023), który okazał się wyjątkowo trafną diagnozą kraju nad Wisłą.

W kolejce do muzeum

Ponad 90 miejsc i około 200 wydarzeń znajdziemy w programie tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, żeby spędzić niezapomniany wieczór z kulturą, podziwiając cenne eksponaty i oglądając nowe i stałe wystawy.

Dzieci i potwory

Bohaterowie filmu potrafią stworzyć sobie własną, autonomiczną rzeczywistość. Reżyser ukazuje ją z delikatnością i zachwytem, nie uciekając przy tym od społecznego kontekstu, krytyki japońskiego systemu edukacji i toksycznej męskości - o filmie Monster pisze Bartosz Żurawiecki.

Testowane na dzieciach

Poradniki Jak przeklinać? i Jak robić przekręty, Zaklęcie na "w", Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności czy atlas regionalizmów Od mikmaka do zazuli to tylko wyimek tego, co Michał Rusinek napisał (nie mówiąc o tłumaczeniu) dla najmłodszych. Literaturoznawca spotka się z niedorosłymi jeszcze czytelnikami 17 maja w Księgarni z Bajki.

PROSTO Z EKRANU. Wspólnie

Zderzenie dwóch światów, z których każdy zmaga się z własnymi problemami, może generować ogromne napięcia i frustracje. Ale może też być punktem wyjścia do zmiany świata na lepsze, choćby w myśl zasady "When you eat together, you stick together" (z ang. "Kiedy razem jecie, w zgodzie żyjecie"). O tym właśnie na ekranach kin opowiada nam jeden z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów kina społecznego, Kenneth Loach.

MILLENNIUM DOCS. Kobiety żelazne

Film dokumentalny pokazuje prawdziwych ludzi i prawdziwe historie. Ale przede wszystkim powinien też budzić emocje, musi w nas zostać na dłużej. Te dwa tytuły - a może właściwie ich bohaterki, już po pierwszej lekturze/spotkaniu stały mi się bliskie. Ostatnia wyprawa Elizy Kubarskiej to hołd złożony Wandzie Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, ale też kobiecie o niebywałej sile charakteru. Karolina Lucyna Domagalska z kolei w Nie jesteś sama podziękowała w imieniu wielu z nas (a moim na pewno) dziewczynom z Aborcyjnego Drem Teamu.

Krajobraz po bitwie

Nadmierny pesymizm, tendencja do idealizowania narodowej historii, brak zaufania do instytucji państwowych, wrogość wobec obcych oraz kolektywny narcyzm to cechy, które wedle prof. Michała Bilewicza, psychologa społecznego, charakteryzują naród, który doświadczył traumy. Niejednej, ale wielu. Jeżeli członek takiego narodu nie przeżył jej bezpośrednio, to dostarczono mu ją formie międzypokoleniowego przekazu rodzinnego lub kulturowego.

MILLENNIUM DOCS. Ciekawskie oczy

Vardę poznajemy jako świadomą siebie i otaczającego świata twórczynię. Czerpała inspiracje z ruchu surrealistycznego, znakomicie wplatając je do dokumentalnego spojrzenia na świat. Interesowały ją jednostki znajdujące się na marginesie, osoby odrzucone przez społeczeństwo. Dziś często mówi się o jej twórczości w kontekście feministycznym, ale Varda wielokrotnie podkreślała, że jej jedyną motywacją było działanie na własnych zasadach.

MILLENNIUM DOCS. Własny pokój

E-1027 to modernistyczna willa wzniesiona na samym wybrzeżu we francuskim  Roquebrune-Cap-Martin, zaprojektowana i zbudowana w latach 1926-29 przez Eileen Gray, irlandzką architektkę (bez formalnego wykształcenia) i projektantkę mebli. Tajemnicza nazwa tego domu to symboliczne uhonorowanie procesu twórczego - budynek powstał bowiem również dzięki inspiracji ówczesnego partnera życiowego, Jeana Badoviciego, francusko-romskiego architekta i krytyka. "E" odnosi się do imienia artystki, "Eileen", "10" do imienia Jean ("J" jako dziesiąta litera alfabetu, "2" - Badivici i wreszcie "7" - Gray.

Pola, sady, blokowiska

W 1969 roku oddano do użytku pierwsze bloki na Winogradach, a siedem lat później, w 1976 roku, wbito pierwszą łopatę i rozpoczęto budowę osiedli na Piątkowie. Dwa blokowiska, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie Poznań, liczą sobie już pół wieku. I mają się całkiem dobrze, mimo złowieszczych prognoz o degradacji betonowej wielkiej płyty.

JA TU TYLKO CZYTAM. Wszystkie odcienie brudu

Szczekanie PKM-u, dudnienie artylerii, hektolitry kawy, ramy papierosów, frontowa nuda i brud, dużo niezmywalnego brudu. "To prawda dla tych, którzy nie widzieli wojny, a gorzki uśmiech dla tych, którzy widzieli brud Donbasu. Błoto koloru khaki" - tak rozpoczyna swoją opowieść o wojnie we wschodniej Ukrainie Siergiej Siergiejewicz "Sajgon". W jego opowiadaniach beletrystyka sympatyzuje z literaturą faktu, reportaż romansuje z anegdotą. Sajgon unika patriotycznego patosu. Przekonuje, że kluczem do przetrwania i zwycięstwa są nie tyle górnolotne hasła, ile prozaiczne poczucie odpowiedzialności za kolegów z plutonu.

PNL 2024 - stypendium. Znamy troje nominowanych

Prezydent Jacek Jaśkowiak ogłosił dziś nazwiska nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to Justyna Kulikowska, Piotr Sadzik i Aga Zano. Naziwsko laureata lub laureatki poznamy 24 maja.

Poznańska Nagroda Literacka 2024 dla Marcina Świetlickiego

Dziś Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, ogłosila werdykt jury Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureatem Nagrody Adama Mickiewicza w roku 2024 został Marcin Świetlicki - poeta, prozaik, wokalista zespołów Świetliki, Morświn i Zgniłość. 

Kultura na weekend

Przed nami kolejny pogodny i pełen wydarzeń weekend w Poznaniu. Koneserzy filmów połączą się w kinie Muza podczas festiwalu Millenium Docs, a miłośnicy jakościowej muzyki będą mogli wybierać pomiędzy Chrisem Bottim, Noviką, Joem Alexandrem czy darmowymi wydarzeniami plenerowymi. W poznańskich teatrach czekają m.in. Boginie i Molier (w Teatrze Animacji), Kombinat (w Teatrze Muzycznym) czy eksperymentalny Dad joke (w Republice Sztuki Tłusta Langusta). Zapraszamy do odkrywania tych i pozostałych wydarzeń w naszym kalendarium!

Walka o złote jabłko

Wesele na początku tygodnia? Dlaczego nie! Zwłaszcza, jeśli nie przewiduje oczepin, nie zmusza do truchtu przez salę w rytm Jedzie pociąg z daleka i nie przerywa zabawy o północy, by dumnie wwieźć na parkiet upieczonego prosiaka nafaszerowanego jabłkami. A nie, chwila, o jabłku to akurat coś było...

Duże zainteresowanie Komisją Kultury

Jest jedną z najliczniejszych komisji w Radzie Miasta nowej kadencji. Do Komisji Kultury i Nauki zapisało się piętnaścioro poznańskich radnych. Przewodniczącym został ponownie Grzegorz Jura.

Nowy jazzowy festiwal w Poznaniu!

W lipcu startuje Blue Summer Jazz Festival - nowy projekt poznańskiego klubu Blue Note, który potrwa aż do 1 września. W planach jest osiem koncertów, a wystąpią m.in. Paulina Przybysz, Monika Borzym czy Cory Henry. Wybranym artystom akompaniować będzie Blue Note Orchestra.

Ekspresja młodości

Choć ma zaledwie dwadzieścia lat, to na koncie ma już trzy nominacje do Grammy i pierwsze miejsca na jazzowych listach przebojów magazynu "Billboard". O talencie tego młodego pianisty mówi się coraz częściej i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jaki sekret kryje muzyka Joeya Alexandra? Odkryjemy go w klubie Blue Note, w którym wystąpi, by zaprezentować nam swój nowy, siódmy już album Continuance (2023), pełen kameralnego jazzu, porywający improwizacjami już od pierwszych taktów.

Włosko-polskie

Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej trwa wystawa Michała Łukasika Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943. Cykl zdjęć przedstawia architekturę międzywojenną m.in. z Rzymu, Mediolanu, Wenecji, Bari, Warszawy, Krakowa, Gdyni, a także Poznania.

O Poznaniu dla najmłodszych

Już 18 maja, w ramach wstępu do Nocy Muzeów, odbędzie się spotkanie wokół książki Poznaj Poznań. Zaprasza Biblioteka Raczyńskich.

Strona 1 2 3 4