Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Włosy w sztuce współczesnej

Wstrętnie i fascynująco - tak zapowiada się najnowsza wystawa w CK Zamek. Zostaną pokazane prace aż 14 artystów polskich i zagranicznych wykorzystujących w swoich pracach włosy.

. - grafika artykułu
Ewa Juszkiewicz, bez tytułu. Fot. mat. CK Zamek

Na wystawie "O włos!" pojawią się realizacje ukazujące najróżniejsze zastosowanie włosów, z których artyści stworzyli nośniki wieloznaczności. Wykorzystali je jako symbol choroby (Sara Skaaning z Danii, Magda Hueckel), cielesności (Paweł Matyszewski, Aleksandra Ska), jedności z naturą (Justyna Orłowska), seksualności (Ula Kluz-Konopek), tego co męskie i kobiece (Małgorzata Wielek-Mandrela, Beata Szczepaniak). Prace pokażą, jak silnie włosy, ich długość, gęstość i zdrowie, łączą się z przemianą (Zofia Krawiec), obrzędami (Servet Kocygit z Turcji, Leszek Knaflewski, Krystyna Piotrowska), stanem psychicznym (Sophia Pompery, Niemcy) i ogólną kondycją człowieka.

Wykorzystanie naturalnych włosów - czyli pozostałości, martwej tkanki, czegoś, co powinno zostać pożegnane, wyrzucone - może odstręczać odbiorców. Są to cechy, które przypisywane są abject art - sztuce obrzydzenia, wstrętu. Pojęcie to wprowadziła krytyczka Julia Kristeva, wywodząc je z body art - sztuki ciała.

Ideą ekspozycji w CK Zamek jest jedna z dziedzin historii sztuki zwana "Mötivkunde". Polega ona wybraniu motywu, zebraniu określonej ilości prac odpowiadających danemu zagadnieniu, a następnie porównaniu ich. Tego typu zestawienia mogą doprowadzić do nieoczekiwanych odkryć i wniosków. Szczególnie, gdy artyści wywodzą się z różnych środowisk. Historycy sztuki przez wieki wyodrębnili wiele motywów charakterystycznych dla danej epoki. Dziś także motywy te są zauważalne. Jednym z nich są właśnie włosy, coraz częściej spotykane w realizacjach współczesnych twórców.

Na wystawie włosy pojawią się w rysunku, malarstwie, fotografii oraz instalacjach, obiektach i wideo. Będzie można zobaczyć rzęsy z przyklejonymi do nich kryształkami, przypominającymi łzy, zdjęcia pokazujące proces obcinania włosów, połączenie włosów z bronią, nowe przedmioty stworzone właśnie z tego wyjątkowego medium, a także wiele innych intrygujących realizacji.

Paulina Gwizdek

  • O włos!
  • CK Zamek, Sala Wystaw
  • wernisaż: 21.01, g. 19, Atrium
  • wystawa czynna do 01.03
  • cena biletu: 7 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)
  • kuratorka: dr hab. Marta Smolińska, prof. UAP