Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Poznaniakom brakuje życzliwości

Galeria Miejska Arsenał zaprosiła artystkę wizualną i performerkę Magdalenę Starską, aby przygotowała wystawę o charakterze akcji. Plecienie lekkoatletyczne ma pomóc zintegrować mieszkańców Starego Miasta z galerią.

.
Praca Magdaleny Starskiej, fot. materiały organizatorów

Starska jest często zapraszana przez różne instytucje kultury, aby podczas performance'ów wciągać odbiorców do wspólnych aktywności. Takie zdarzenia są zwykle odpowiedzią na potrzeby, które artystka intuicyjnie wyczuwa. Paradoksalnie najłatwiej jej było jednak dotąd przygotowywać tego rodzaju akcje w obcych miejscach. Jako poznanianka próbowała nabrać dystansu i popatrzeć z zewnątrz na swoje miasto.

- W Poznaniu brakuje prostego, zwykłego kontaktu międzyludzkiego, który odpowiadałby na podstawowe potrzeby. Zachowujemy się przedsiębiorczo i racjonalnie. Widzę duże spięcie w ciałach ludzi w moim mieście i chcę im zaproponować możliwość zrelaksowania się - wyjaśnia artystka.

Starska zaprosiła do współpracy artystów, z którymi przyjdzie z noszami na płytę rynku, aby zaczepiać przechodniów i proponować im pomoc - na przykład przeniesienie ich tam, gdzie zmierzają. Hamak, który będzie pełnił funkcję noszy (nosidła), będzie można zrobić wspólnie z artystką w pasażu między Arsenałem a Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

Tak jak Starska podejdzie do przestrzeni miasta, unosząc mieszkańców i ich potrzeby, tak podczas warsztatów w galerii będzie też traktować prywatną sferę mieszkania. Uczestnicy zajęć 13 i 14 kwietnia nauczą się robić plecionki dla przedmiotów, które mają w swoich domach - rzeczy porzuconych i pozbawionych swojego miejsca.

- Chodzi o to, aby bardziej "domowo" się czuć w swoim domu dzięki temu, że samemu wykona się półkę czy hamak na drobne przedmioty. Gdy plecionki będą gotowe, odwiedzimy domy uczestników warsztatów i pomożemy im je zamontować - tłumaczy artystka.

Specyficzny, rozwojowy charakter wystawy Plecienie lekkoatletyczne powoduje, że funkcję otwierającego ją wernisażu będą pełniły warsztaty. Na ekspozycji nie zobaczymy też najnowszych prac artystki, lecz prototypy plecionek i zdjęcia Dawida Misiornego, dokumentujące własne prace mieszkańców. Z kolei na finisaż 6 maja Magdalena Starska wraz z Izabelą Sitarską przygotują niespodziankę - działanie, które naturalnie wyniknie ze wspólnej akcji z mieszkańcami Poznania.

Marek S. Bochniarz

  • Magdalena Starska - Plecienie lekkoatletyczne
  • 13.04-6.05
  • Galeria Miejska Arsenał

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018