Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Plastyczny strumień świadomości

Podczas nadchodzącej wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał poznańska artystka multimedialna Izabela Sitarska zaprezentuje trzyczęściową instalację, odwołującą się do astronomicznego zjawiska zaćmienia.

. - grafika artykułu
fot. materiały Galerii Miejskiej Arsenał

Izabela Sitarska to świeżo upieczona absolwentka Katedry Intermediów Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Jej praca dyplomowa "Monolit" znalazła się na prestiżowej, dorocznej gdańskiej wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych. Artystka w swoich pracach eksperymentuje z formą, posługując się między innymi kolażem, rzeźbą, dźwiękiem, wideo i performensem.

Zaćmienie, które bierze na swój artystyczny warsztat, to zjawisko zaistniałe w wyniku znalezienia się w jednej linii dwóch ciał niebieskich i źródła światła (np. gwiazdy). Gdy obiekty te ustawią się w rzędzie, dochodzi do sytuacji, w której cień jednego z nich pada na powierzchnię drugiego. Trójdzielna instalacja w Arsenale odpowiadać będzie trzem stadiom zaćmienia (przed zaćmieniem, w trakcie i po), układając się w historię o stanach ciała, umysłu i materii.

Fenomen zaćmienia, będącego unikalną czasowo sytuacją, służy Sitarskiej do zobrazowania tego, jak jej własna osoba, skończywszy dopiero pewien etap artystycznej edukacji, znajduje się, niczym ustawiony w rzędzie zespół ciał niebieskich, na styku przyszłości i przeszłości. Instalacja opowiadać ma o tym, jak w osobistym doświadczeniu artystki zachodzą rozmaite procesy i zmiany. Głównym bodźcem, wpływającym na zaistnienie tego "prywatnego zaćmienia", jest przeszłość artystki - psychiczne i materialne doświadczenie domu rodzinnego.

Sitarska, tworząc pracę o swoich osobistych przeżyciach, sięga do przedmiotów, które odgrywały ważną rolę w jej rodzinnym domu. Stwierdza przy tym, że w kręgu jej zainteresowań znajduje się wszystko, co "nie jest zamknięte w ramach czystej świadomości". Nie tylko familijna historia, ale dorastanie w wiejskim środowisku Sasina zdaje się mieć tutaj niebagatelne znaczenie. Twórczyni korzysta z prostych, a czasem nawet zaskakujących materiałów: lakieru samochodowego i słomy, czy ziemi i gliny. Wśród zastosowanych przedmiotów znajdą się takie, które noszą ślady wieloletniego użytkowania, jak i te, które powstały niedawno.

Na wszystkie te zgromadzone rzeczy artystka patrzy jak na znaleziska archeologiczne, odszukane we własnej przeszłości - skorupy i narzędzia są świadkami jej osobistej historii. Autorka proces wyciągania przedmiotów z ziemi przyrównuje do procesu odnajdywania zapomnianych wspomnień. Odnalezione przedmioty - zapomniane świadectwa przeszłości - przeistoczyć się mają w materialne uzewnętrznienie procesów zachodzących w umyśle artystki. Całość instalacji zaś staje się jakby strumieniem świadomości - wewnętrznym monologiem, zyskującym plastyczny wyraz. Piotr Kurka, były wykładowca Sitarskiej, przyrównuje tę metodę do zabiegu literackiego, w którym nietypowa forma odzwierciedla stan ducha bohaterów dramatu, splecionych - co najważniejsze - osobistą biografią autorki.

Aleksandra Nieścioruk

  • Izabela Sitarska, "Zaćmienie"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż 28.07, g. 18
  • wystawa czynna do 3.09