Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Nasze lokalne World Press Photo. Znamy zwycięzców!

Poznański "czarny protest" i prezydent Jacek Jaśkowiak to bohaterowie zwycięskich zdjęć tegorocznej edycji konkursu Wielkopolska Press Photo. Najlepsze fotografie prasowe z naszego regionu będzie można oglądać od 28 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

.
Nagroda główna: Paweł F. Matysiak "Czarny marsz"

Wielkopolski konkurs, inspirowany największym konkursem fotografii prasowej na świecie, z roku na rok rozrasta się, przynosi nowe odkrycia i zaskoczenia. W tym roku 75 autorów przesłało 1162 zdjęcia, które rywalizowały w pięciu kategoriach. Wybór najlepszych nie był łatwy, o czym świadczy werdykt: po raz pierwszy w historii konkursu Wielkopolska Press Photo jury przyznało dwie równorzędne główne nagrody, zamiast jednego Grand Prix. Otrzymali je Paweł F. Matysiak za zestaw zdjęć "Czarny marsz" (o poznańskim "czarnym proteście") i Adrian Wykrota za zestaw "Prezydent", którego bohaterem jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - "Czarny marsz" to świetnie sfotografowany, mocny materiał. W pewnym sensie samograj, ale jest tu ranga wydarzenia, waga sytuacji i artyzm fotoreportera. "Prezydent" z kolei to chyba po raz pierwszy pokazanie w taki sposób polskiego polityka. To duża praca fotografa bez nadużycia zaufania polityka, który dopuścił go tak blisko do siebie. To coś naprawdę wyjątkowego, nawet w skali europejskiej - argumentują jurorzy, poznańscy fotografowie Marek Lapis i Mariusz Forecki.

- Ten konkurs ma pokazywać, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Wielkopolsce i jak te wydarzenia zobaczyli nasi najlepsi fotoreporterzy - mówi Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, która organizuje konkurs. - Ma także odkrywać wydarzenia mniej znane, mniej głośne, ale wyłapane przez wielkopolskich fotografów - tłumaczy.

- Największą siłą wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć jest szczerość - podkreślają jurorzy. - Fotografowie związani z Wielkopolską potrafią nie tylko patrzeć, ale i dostrzec. Nie boją się trudnych tematów. Szczególnie dotyczy to głównych nagród. Zdjęcia są ciekawe i wciągające - dodają.

Na wystawie pokonkursowej, otwieranej 28 listopada w WBPiCAK, zobaczymy 39 zdjęć pojedynczych i 21 zestawów 28 autorów. Zdjęcia wybrali jurorzy.

Wszyscy nagrodzeni:

W kategorii "Człowiek i jego pasje" - Luiza Stosik za zestaw "Kinomani" i Aneta Kuehn za pracę "Nostalgia"

W kategorii "Życie codzienne" - Artur Pławski za zestaw "Melancholia" oraz Łukasz Gdak za fotografię "Lewitacja" i Andrzej Dobosz za "Pierwszy kontakt"

W kategorii "Wydarzenia" - Marek Zakrzewski za cykl "1956-2016 w cieniu podziałów" i Michał Adamski za fotografię "Czarny poniedziałek"

W kategorii "Sport" - Artur Kucharczyk za zestaw "Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów U15 i U17"

W kategorii "Przyroda i ekologia" - Łukasz Gdak za zdjęcie "Światy równoległe".

W każdej kategorii jury przyznało też kilka wyróżnień.

Sylwia Klimek

  • Wielkopolska Press Photo 2016 - wystawa pokonkursowa
  • WBPiCAK (ul. Prusa 3)
  • wernisaż - 28.11, g. 17
  • wystawa czynna do końca grudnia