Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Kup dzieło. Pomóż zbudować Dom Autysty

CK Zamek wraz z Fundacją Dom Autysty zapraszają na najpiękniejszą aukcję sztuki w Poznaniu. Najpiękniejszą, bo za jednym zamachem możemy kupić prace cenionych artystów i pomóc w budowie domu dla osób z autyzmem. Czy to nie sytuacja win-win?

.
Praca Sylwii Chudy Leśnik

Kurator Dorota Żaglewska zebrała sto trzynaście prac, które w najbliższą sobotę, 8 grudnia, zostaną zlicytowane w Zamku. Ta reprezentacja to pełen przekrój dzieł sztuki: od tradycyjnych obrazów olejnych czy akrylowych, przez liczne grafiki, prace rzeźbiarskie, jeden lightbox aż po oryginalne kadry z komiksów. Od Wilhelma Sasnala przez Honzę Zamojskiego, Noriakiego po Małgorzatę Fabian i Mikołaja Garsteckiego. Nikt nie został wyróżniony, wszystkie dzieła zostały demokratycznie wyeksponowane w zamkowej Sali Wystaw. A niewidzialna ręka wolnego rynku zadecyduje o ich cenie końcowej, czyli o tym o ile bliżej będzie do ukończenia budowy Domu Autysty. Bo to właśnie o chorych na autyzm w tym wszystkim chodzi.

Dom Autysty ma pomagać w kluczowym dla ich życia momencie - przejścia z wieku dziecięcego (związanego z rehabilitacją, edukacją oraz pełną opieką socjalną) do wieku dorosłego, gdzie te wszystkie "wygody" przestają istnieć, a chorzy i ich rodzice są pozostawieni sami sobie.

Wszystkie prace zostały podarowane - czy to przez artystów, reprezentujące ich galerie, czy przez kolekcjonerów. Jak zaznacza Dorota Żaglewska - dzięki temu mamy pewność pochodzenia prac, których posiadaczami możemy się stać.

Organizatorzy postarali się maksymalnie ułatwić udział w aukcji. Niski próg wejścia - licytacja wszystkich prac zaczyna się od 100 zł, brak konieczności wpłacenia wadium. Nie trzeba nawet stawić się w Zamku osobiście, można wziąć udział w aukcji telefonicznie lub internetowo za pośrednictwem portalu artinfo.pl.

Najwyższą dotychczas wylicytowaną kwotą było 10 tys. zł za pracę Wilhelma Sasnala. Czy w tym roku padnie nowy rekord? Przekonamy się w sobotę.

Adam Jastrzębowski

  • Aukcja dla Domu
  • CK Zamek Sala Wystaw
  • 8.12, g. 16
  • wstęp wolny (w tym brak konieczności wpłaty wadium)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018