Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Kochamy Króla!

Wystawę fotografii Karola Grygoruka "I Love You Dad" otwiera w czwartek galeria pix.house. Fotoreporter portretuje "dwie twarze" współczesnej Tajlandii.

.
fot. Karol Grygoruk

Tajlandia jest uznawana za jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Azji, której istotnym filarem jest turystyka: w 2015 roku kraj odwiedziło ponad 29 milionów osób. Postęp gospodarczy widać gołym okiem - wzrasta wraz z nowymi wieżowcami, luksusowymi centrami handlowymi i domami nowej klasy średniej, oraz willami przyjezdnych, którzy inwestują w nieruchomości, z których korzystają tylko w trakcie urlopu. Karol Grygoruk zdecydował się sportretować drugą twarz tego gwałtownego "postępu" - reprezentują go ludzie, którzy walczą o przeżycie w warunkach ekstremalnej biedy, odarci z wszelkich praw: do edukacji, równouprawnienia i wolności słowa. Mimo to wszyscy bez wahania deklarują miłość do swojego władcy.

Skomplikowane relacje władzy i ambiwalentna współzależność między podziwem a strachem, które są obecne w tajskim społeczeństwie stały się tematem projektu Karola Grygoruka. Rozpoczął jego realizację kilka miesięcy przed śmiercią króla Bhumibola Adulyadeja, jednego z najdłużej rządzących monarchów na świecie, a następnie wrócił do Tajlandii w trakcie wyznaczonej po jego śmierci rocznej żałoby narodowej. "Dokumentując głębokie społeczne rozwarstwienie: mieszkańców slumsów, ladyboyów, prostytutki, a także nastolatków zafascynowanych zachodnia kulturą, Grygoruk, przez swoje fotografie pozwala przyjrzeć się niepokojącemu współistnieniu posłuszeństwa i oporu" - pisze o zdjęciach reportera Wiktoria Michałkiewicz.

Karol Grygoruk jest absolwentem socjologii i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz wydziału fotografii dokumentalnej w Instytucie Fotografii Kreatywnej w Opavie. Wykłada w Akademii Fotografii w Warszawie. Przez wiele lat współpracował z organizacjami pozarządowymi w Polsce i za granicą m.in. z Greenpeace oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Specjalizuje się w teoriach kultury wizualnej i współczesnej fotografii amerykańskiej. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w takich instytucjach jak MSN w Warszawie oraz Galeria Pauza w Krakowie, a reportaże fotograficzne publikowane w międzynarodowych wydaniach magazynu VICE, i-D, Wired, Noisey, a także m.in. w Gazecie Wyborczej i Polityce.

oprac. sk

  • Wystawa "I Love You Dad" - Karol Grygoruk
  • pix.house (ul. Głogowska 35 a)
  • wernisaż: 8.03, g. 18
  • czynna do 5.04 od wt. do sob. w g. 17-19
  • wstęp wolny