Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Czy ładne artystki mają łatwiej?

Manifestując sprzeciw wobec twierdzenia, że "ładne artystki mają łatwiej", Jana Shostak postanowiła wziąć udział w konkursie na miss. Startowała w wielu edycjach, a swoje doświadczenie przekuła na pracę z publicznością. Podczas wspólnej z Jakubem Jasiukiewiczem wystawy MERCH przeprowadzi warsztaty z bycia miss dla wszystkich.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

"Nazywam się Jana Shostak, jestem artystką i wierzę w skuteczność sztuki" - tymi słowy miała przedstawić się jedna z dziewcząt podczas castingu do konkursu miss. Wierząc w siłę nośników medialnych artystka postanowiła zdobyć koronę dla najpiękniejszej Polki, by zwrócić uwagę publiczności. Wzięła udział w konkursie Miss Polonia, Miss Polski i Miss Wielkopolski, gdzie podjęła interesujące ją społeczne kwestie, a także swoim wystąpieniem zanegowała stereotypowy podział na kobiety "piękne" i "mądre" oraz przeciwstawiła się opinii jakoby ładniejsze twórczynie miały w środowisku artystycznym łatwiej.

Jana Shostak jest doktorantą na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Światowy Dzień nowaka (inaczej Światowy Dzień Uchodźcy, nazywany tak od wprowadzenia nieistniejącego rzeczownika "nowak/nowacy" do języka jako słowa-zamiennika na stygmatyzujący wyraz ''uchodźca'' - przyp. red.) obroniła pracę dyplomową na ASP w Warszawie w stołecznej galerii handlowej Złote Tarasy. Jest laureatką wielu konkursów: Najlepsze Dyplomy ASP, Honorary Mention (Start Point Prize), Nagrody ZAiKS (Coming out "17), Grand Prix (Młode Wilki '16), oraz Nagrody Roberta Biedronia (Rybie Oko). Z kolei Jakub Jasiukiewicz współpracuje z Rodriguez Gallery. Jest absolwentem Intermediów na wówczas jeszcze ASP Poznań, w 2012 roku, już na UAP Poznań, obronił doktorat z fotografii. Uczestniczył w ponad 70. wystawach zbiorowych i 9. indywidualnych. Jest adiunktem w Pracowni Kina Rozszerzonego UAP.

Udział Shostak w konkursach miss zaowocował szerokim spektrum działań artystycznych, które są zaczepione wokół kwestii związanych z kobiecą podmiotowością. Jakub Jasiukiewicz dokumentował jej zmagania z konkursem, dlatego artyści zebrali spore ilości materiału do filmu o tym konkretnym wydarzeniu. Miss Polonia ma być zapisem działań artystki, ale też interesującą formalnie wypowiedzią artystyczną, rozwijającą wątki podejmowane udziałem w konkursie. Shostak planowała też performans w MOCAK-u z udziałem dziewczyn, które nie zdobyły korony w konkursie. Jego organizator zabronił im jednak udziału, jeśli te zamierzają brać udział w kolejnych edycjach. O wielu zaskakujących zasadach obowiązujących podczas konkursu o koronę najpiękniejszej Polki będzie można dowiedzieć się z wystawy Shostak i Jasiukiewicza.

W Galerii Rodriguez odbędzie się pokaz eco/fair trade narzędzi do walki o pokój na świecie, w których skład wchodzą: jedwabna szarfa-nerka ze złotym haftem Miss Polonia 2020, fotosy i kadry z filmu Miss Polonia, druk barwny na papierze bawełnianym w sygnowanym pudełku, drewniano-bawełniane leżaki ze złotym śladem Miss czy zeszłoroczna kolekcja koszulek z "nowakami".

Ponadto w ramach zbliżającego się Malta Festival odbędą się specjalne warsztaty z bycia miss organizowane przez Generator Malta. W warsztatach może wziąć udział każda i każdy, która/który ma ochotę lepiej poznać doświadczenia artystki, a także dowiedzieć się więcej o samym konkursie na miss Polski.  Zajęcia odbędą się tylko jednego dnia - 29 czerwca o godz. 15 w Galerii Rodriguez.

Julia Niedziejko

  • wystawa MERCH - Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz
  • Galeria Rodriguez
  • wernisaż: 21.06, g. 18, czynna do 29.06
  • warsztaty z bycia miss dla wszystkich: 29.06, g. 15
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019