Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Artyści wywrotowi

Wystawa Celebration, w której udział bierze 30 artystów z Polski i Japonii, to część obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych między tymi krajami i jednocześnie jedno z wydarzeń wpisujących się w 100-lecie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wernisaż - 31 maja.

. - grafika artykułu
Artyści przy pracy w Domu Książki, fot. Jadwiga Subczyńska

Wyboru artystów dokonali niezależni kuratorzy. Jednym z nich jest Akiko Kasuya z Uniwersytetu Artystycznego w Kioto, która na przełomie lat 80. i 90. studiowała filozofię i estetykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dziś jest wielką ambasadorką sztuki i kultury polskiej w Japonii. Drugim kuratorem jest Paweł Pachciarek, doktorant na Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Uniwersytecie w Osace.

Wśród artystów znaleźli się też pracownicy Uniwersytetu Artystycznego. Jednym z nich jest Daniel Koniusz, obecny kierownik Katedry Intermediów UAP, reprezentowany m.in. przez galerię Wschód w Warszawie. Artystów biorących udział w Celebration charakteryzuje intermedialność, działanie na granicy sztuk - to performerzy, twórcy wideo, osoby działające w nurcie sztuki krytycznej. - Takie grupy, jak contact Gonzo czy hyslom, to artyści wykraczający poza schematyczne myślenie o sztuce i kulturze japońskiej. Prowadzą wywrotowe działania, nawiązujące do ruchu kontrkulturowego lat 60. To trudni do ujarzmienia "chłopcy", wkraczający w miejsca postindustrialne - wyjaśnia Piotr Grzywacz, rzecznik UAP.

Dobór artystów odbywał się według kilku kluczy. Kuratorzy chcieli zaprezentować artystów młodego i średniego pokolenia - tworząc między nimi pary rezydencyjne. - W modelowym założeniu prace, które zostaną zaprezentowane w Kioto, Poznaniu i Szczecinie, miały być wynikiem współpracy między artystami. Okazało się w praktyce, że ta współpraca nie zawsze była jednotorowa: czasami pojawiały się antagonizmy, ale to efekt ścierania się wizji i koncepcji. Takie działania również są wartością- mówi Piotr Grzywacz.

Część wystaw odbywać się będzie w "nieekspozycyjnych", przypadkowych miejscach - przywracając pozbawione użyteczności budynki infrastrukturze miejskiej. Jednym z takich owocnych, wspólnych działań jest współpraca między Stachem Szumskim i Satoshim Kawatą, wykonujących instalację site-specific w dawnym Domu Książki przy ul. Gwarnej. Ocalały z trzęsienia ziemi w Kobe Masanori Matsuda, który gościł już w Poznaniu, bardzo zainteresował się okresem przejściowym w historii miasta - między okupacją niemiecką a czasami powojennymi, szczególnie społecznościążydowską. Jego praca będzie częściowo składała się z fotografii wykonanych w dawnej Nowej Synagodze przy ul. Stawnej.

Marek S. Bochniarz

  • wystawa Celebration
  • 31.05-16.06
  • UAP, Stary Browar, galeria :SKALA, Galeria Miejska Arsenał, Dom Książki

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019