Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Porozmawiajmy o Bałkanach

Tradycyjnie już programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, podczas którego omawiany jest główny temat festiwalu. W tym roku będą to Bałkany.

. - grafika artykułu
Spotkanie z kuratorami festiwalu - Oliverem Frljićem i Goranem Injacem obędzie się w sobotę, 17.06, fot. Marcin Oliva Soto

Do tematu już 17 czerwca wprowadzą uczestników festiwalu jego kuratorzy: Oliver Frljić - chorwacki reżyser teatralny, oraz Goran Injac - Serb, dyrektor artystyczny Słoweńskiego Teatru Młodych. Podczas spotkania na placu Wolności twórcy opowiedzą o historii regionu, z którego pochodzą. Bałkany bowiem, jak uważa Oliver Frljić, to "platforma umożliwiająca przemyślenie, czym jest obecnie Europa".

Jedzenie kamieni

Temat Bałkanów jako "przedmurza Europy" zajmie również gości spotkania "Wstyd i duma Europy Wschodniej" (18.06) - psychologa Konstantego Geberta, badaczkę współczesnej literatury serbskiej i chorwackiej Magdalenę Koch i antropolożkę kultury Joannę Tokarską-Bakir. Porozmawiają oni m.in. o tym, skąd wzięło się przeświadczenie mieszkańców Bałkanów, że ich historia to wyłącznie pasmo cierpień oraz czy problemy bałkańskiej inteligencji staną się bardziej zrozumiałe, jeśli spojrzymy na nie ze wschodnioeuropejskiej perspektywy.

Rozmowie towarzyszyć będzie czytanie performatywne fragmentów reporterskiej książki Wojciecha Tochmana "Jakbyś kamień jadła" -wstrząsającej relacji z Bośni drugiej połowy lat 90. Inscenizacja w reżyserii Jakuba Skrzywanka, studenta III roku PWST w Krakowie, powstała w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Między panem a plebanem

Punktem wyjścia do spotkania zatytułowanego "Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza. Czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy" (16.06) jest książka "Między Panem a Plebanem". To zapis rozmowy przeprowadzonej przez Jacka Żakowskiego z ks. Józefem Tischnerem i Adamem Michnikiem. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Czapliński udział weźmie redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". 

O roli państwa, narodu i obywatela we współczesnej Polsce z punktu widzenia socjologii opowiedzą 22 czerwca Sławomir Sierakowski i Krzysztof Podemski. Głos w sprawie zabiorą także politolog Rafał Matyja oraz dziennikarka Ludwika Włodek.

Migracja i neofaszyzm

Na tegorocznej Malcie gościć będzie także Draginja Nadażdin, obecna szefowa polskiego oddziału Amnesty International. Serbka urodzona na terenach dzisiejszej Bośni, uciekając przed wojną przeniosła się wraz z rodziną do Belgradu. Wyjaśni uczestnikom spotkania, które odbędzie się 19 czerwca, czym różni się migracja od uchodźstwa.

W ramach Forum 24 czerwca odbędzie się także spotkanie poświęcone zjawisku neofaszyzmu. Gościem Jacka Żakowskiego będzie m.in. Dragan Markovina - chorwacki historyk, publicysta, pisarz, a także szef politycznej partii Nowa Lewica.  

O wspólnej literaturze i historii

Podczas festiwalu przyjrzymy się także pracy dokumentalisty filmowego. Agnieszka Arnold, autorka takich filmów jak m.in. "Bohater" - o żołnierzu wyklętym, "Oczyszczeni" - o rzezi wołyńskiej czy "Sąsiedzi" - o zbrodni w Jedwabnem, wyjaśni, jak należy relacjonować wydarzenia, które mimo upływu czasu wciąż budzą silne emocje.

Z kolei o wspólnej literaturze krajów środkowoeuropejskich opowiedzą 20 czerwca tłumaczka Dorota Jovanka Ćirlić, historyk literatury Stanisław Bereś oraz znany pisarz i felietonista Krzysztof Varga. Spotkaniu "Wspólna literatura, czyli jaka?" towarzyszyć będzie przygotowane w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, inscenizowane czytanie fragmentów książki Dubravki Ugresić "Kultura kłamstwa". Autorka opisuje w niej dramat mieszkańców Jugosławii, których kraj rozpadł się na wiele mniejszych, wrogich sobie ojczyzn.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Malta Festival Poznań 2017
  • 16-25.06