Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ostrów Tumski pełen dziedzictwa

Ten miesiąc w Bramie Poznania będzie bardzo intensywny. W dwa weekendy września, 9-10 i 16-17, obchodzone będą Europejskie Dni Dziedzictwa. Po raz pierwszy ich ogólnopolska inauguracja odbędzie się w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Fot. Ł. Gdak

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego idea narodziła się w 1985 roku w hiszpańskiej Granadzie, gdzie podczas II Konferencji Rady Europy minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Dzisiaj ich głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

W obchodach uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska. Tegoroczna polska edycja swój początek będzie miała 9.09 w Bramie Poznania. - Co roku uczestniczyliśmy jako CTK "Trakt" w Europejskich Dniach Dziedzictwa, proponując wycieczki, warsztaty czy spotkania nawiązujące do tematyki kolejnych edycji dni - mówi Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt", operatora Bramy Poznania i Traktu Królewsko-Cesarskiego. - Tym razem Narodowy Instytut Dziedzictwa, z którym współpracujemy od lat, wyróżnił nas, proponując, aby ogólnopolska inauguracja EDD odbyła się w Bramie Poznania. Nasza praca jako miejskiej instytucji kultury znów została doceniona, a sam Poznań wyróżniony - dodaje.

Tegoroczne dni odbędą się pod hasłem "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu" i będą okazją, aby raz jeszcze przyjrzeć się bogactwu poznańskiej wyspy katedralnej, prezentując ją m.in. w kontekście rzeki i zmieniającego się przez wieki układu architektonicznego. W sobotę 9.09 po uroczystym otwarciu w amfiteatrze nad Cybiną zagra zespół Vołosi. Po występie szykowana jest natomiast inna atrakcja: zabytki Ostrowa Tumskiego zostaną ożywione dzięki technice trójwymiarowego mappingu. Projekcje łączące nowoczesną grafikę z motywami inspirowanymi historią opowiedzą o przeszłości oraz podkreślą architekturę wyspy.

W niedzielę 10.09 oprócz warsztatów dla rodzin z dziećmi zobaczymy wnętrza Elektrowni Miejskiej Garbary lub zagramy w grę terenową Wytęż wzrok. Dzięki grze dowiemy się np. ile kotów schowało się na Śródce albo kogo można wypatrzeć na śródeckim muralu. Oprócz tego zwiedzimy też ekspozycję Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. 16-17.09 czekają nas podobne atrakcje. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, jednak na niektóre trzeba się wcześniej zapisać lub odebrać bezpłatne wejściówki.

Jan Gładysiak

  • Europejskie Dni Dziedzictwa
  • 9-10 i 16-17.09
  • tereny Ostrowa Tumskiego i Śródki