Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Malta 2016. Poznaniu, patrzę na ciebie

Z perspektywy chodników i balkonów, z siodełek rowerowych i szpitalnych łóżek, oczami imigrantów lub dzieci, przez wizjer aparatu fotograficznego albo lornetkę. W tym roku w ramach Generatora Malta dokładnie i z różnych punktów widzenia przyjrzymy się miastu i naszej w nim (nie)obecności.

. - grafika artykułu
Generator Malta na placu Wolności, fot. M. Zakrzewski

Już po raz czwarty na placu Wolności powstanie zielone mikromiasto sztuki. To ukłon w stronę widzów, którzy tęsknią za otwartą i plenerową formułą festiwalu Malta. Wśród założeń Generatora są m.in. budowanie atmosfery sprzyjającej otwarciu się na bycie razem czy tworzenie projektów dla lokalnych społeczności przy ich współudziale. "Chcemy zachęcić wszystkie osoby do wejścia w relacje z tym, co niedostępne i niezauważone, by wymknąć się schematom narzuconym miastu przez rutynę, ruch uliczny, prędkość biznesu, konsumpcyjny styl życia. Nasze działania podzieliliśmy na kilka obszarów tematycznych, które sugerują kierunki wspólnych poszukiwań, lecz zostawiają szeroki margines dla własnych skojarzeń, opowieści, pytań i działań" - opisują program tegorocznego Generatora Malta Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska, jego kuratorki. Plac Wolności będzie żył przez kilkanaście godzin na dobę. Ale Generator Malta zainicjuje także szereg wydarzeń w ogrodach społecznościowych na Łazarzu i Wildzie. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny.

Na dzień dobry i dobranoc

W sercu Generatora (na placu Wolności), począwszy od 17 czerwca, odbywać się będą poranne rozgrzewki, które w tym roku poprowadzą artyści idiomowi oraz tancerze programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Wśród nich są m.in. francuska grupa Artonik, Pippo Delbono czy Julian Hetzel. Na pięć wieczorów z kolei (17, 18, 23, 24 i 25 czerwca) zaplanowano Silent Disco. Kontrolę nad jego ostatnią odsłoną, po raz kolejny, przejmą dziennikarze radiowej Trójki: Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Agnieszka Obszańska.

Tradycyjnie codziennie od g. 12 do 20, a w dni, w które odbywa się Silent Disco, do północy, otwarta będzie także Kuchnia Wolno. Ci, którzy obsesyjnie liczą kalorie, będą mogli je spalić, ćwicząc "Nowe nawyki patrzenia". W cyklu tym znajdą się m.in. dwudniowe warsztaty reporterskie z Marcinem Kąckim, fotograficzne z Wojciechem Grzędzińskim, z fotografii otworkowej z grupą Potworki, antydyskryminacyjne z Magdą Szewciów oraz dźwiękowe z grupą Za Duszno. Maraton przygotowano także dla dbających o swoją formę miłośników teatru, muzyki i filmu. Bo w ramach Generatora przyjadą do Poznania: Teatr Improwizowany Klancyk, który jest prekursorem warszawskiej formy improwizacji, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha z drugą odsłoną stand-upu teatralnego opartego na fantazjach biograficznych na temat Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Hanki Bielickiej, oraz Teatr Narodowy z Warszawy z "Połamało się" w reżyserii Macieja Podstawnego.

W ramach Generatora polską premierę swojej nowej płyty będzie miał również portugalsko-niemiecki Moullinex. Pierwszy raz w Polsce wystąpi także australijski zespół Ginger And The Ghost. Nowe albumy zaprezentują: Ballady i Romanse z "Córkami Dancingu", Julia Marcell oraz Muchy.

Co Wolno Dzieciom?

Do współtworzenia Poznania oraz poznawania miasta, po raz kolejny, zaproszone zostały także dzieci. Codziennie na placu Wolności w ramach programu "Wolno Dzieciom" od g. 11 do 19 udostępniona zostanie przestrzeń, gdzie maluchy będą mogły stworzyć planetę Freedo, czyli trójwymiarową instalację pełną jaskiń i zamków. Ponadto, myśląc o rozwoju najmłodszych poznaniaków, przygotowano warsztaty, podczas których nad ich sensomotoryką pracować będzie Grupa Zabawowa "Farbuszki", a o świadomość ciała oraz wyciszenie zadbają Hanna Kanecka i Aleksandra Bożek-Muszyńska.

W soboty z kolei, pod okiem Mai Brzozowskiej-Brywczyńskiej i dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Kultury, będzie można wyruszyć w filmową podróż lub wraz z Zofią Małkowicz stworzyć nowy pomnik miasta. W niedziele Teatr Sytuacje Grupa zaprezentuje "Dziwne Zwierzęta" na podstawie książki Lotty Olsson a Zielona Grupa zaprosi do wspólnego opowiadania historii. "Czym jest magiczna skrzynka Kamishibai? Co takiego robi, że skupia uwagę dzieci na opowieści? Zabierzemy cię na seans z baśniami i obrazami, które całkowicie pochłaniają dzieci. Rozwijają ich wyobraźnię i wyciszają" - zapraszają na pokaz organizatorzy. Teatr Kamishibai to sztuka opowiadania przy pomocy ilustracji pokazywanych w drewnianej skrzynce.

Niedzielne popołudnia zwieńczą rodzinne warsztaty "Czytogruszki". Na zajęciach tych powstaną m.in. peleryny, które dają możliwość bycia niewidzialnym. Poprowadzą je Zofia Bednarek i Filip Brzyski.

Spacerownik mniej znany

Temat tegorocznej Malty, czyli "Paradoks widza", zgłębiać będziemy także poza placem Wolności, ale w jego najbliższym otoczeniu. W tym nurcie znalazł się projekt "Miopia" Krzysztofa Łukomskiego, wykładowcy Katedry Intermediów UAP oraz School of Form, który wraz z zaprzyjaźnionymi artystami (17 i 24 czerwca) zajmie balkony, okna i elewacje budynków wokół placu. "Sytuacja będzie wyjątkowa - ich obiekty, działania performatywne i projekcje, będzie można dojrzeć, tylko skupiając wzrok lub przykładając do oka lornetkę lub lunetę. Miopia Teamwork nie tylko stawia pod znakiem zapytania nasze relacje z przestrzenią, ale też konfrontuje nas z tradycyjnym myśleniem o dziele sztuki jako obiekcie wyeksponowanym na tle białej ściany galerii" - czytamy o przedsięwzięciu.

Jednym z kluczowych punktów programu będzie także cykl spacerów "Niewidziane miasto". I tak z Jadalnią Warszawa poszukamy roślin jadalnych w Śródmieściu, Franek Sterczewski pokaże chętnym niezrealizowane projekty architektoniczne, Benek Ejgierd - nocne życie, z Michałem Podgórskim poszukamy mieszkańców, którzy tworząc i działając wspierają alternatywę wobec wielkomiejskiej estetyki Poznania, a z Lucyną Marzec i Adrianną Sołtysiak odwiedzimy miejsca, w których historię zmieniały kobiety. Ponadto zajrzymy do byłego budynku Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia przy ulicy Szkolnej, dla którego Wojtek Urbański, współtwórca zespołu RYSY, skomponuje serię brzmień, i gdzie Zespół kakofoNIKT zaprosi chętnych do całonocnego eksperymentu.

Z różnych perspektyw

Na Poznań będzie można także spojrzeć z góry w ramach drugiej edycji "Korony Poznania" albo poznać miasto "Z perspektywy koła" wspólnie z Rowerowym Poznaniem i Kolektywem Kąpielisko. Ci z kolei, którzy nie lubią pedałować, swoje horyzonty będą mogli poszerzyć za sprawą pokazów etiud filmowych, które zrealizowano w ramach projektu "Pola widzenia". Migranci m.in. z Arabii Saudyjskiej, Indii, Ukrainy i Brazylii pokażą w nich Poznań ze swojej perspektywy. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz filmu "Szapito", autorstwa wybitnego dokumentalisty Bogdana Dziworskiego - opiekuna artystycznego projektu. "Szapito" to liryczny reportaż poświęcony artystom cyrkowym, którzy kończą karierę.

Kolejny sezon otwarte będą także ogrody społecznościowe na Wildzie i Łazarzu, które powstały w ramach pierwszej edycji Generatora Malta. Miejsca te stały się pretekstem do szerszej dyskusji na temat zagospodarowywania miejskich nieużytków poprzez uprawę roślin. W Ogrodzie Łazarz zagra m.in. Asia i koty. W Ogrodzie Wilda z kolei wystąpi warszawski duet Cukierki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Generator Malta
  • Malta Festival Poznań
  • plac Wolności, Ogród Łazarz i Ogród Wilda
  • 17-28.06