Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Lato, trwaj!

Sierpień nie będzie gorszy od lipca. Nad Cybiną, na Wolnym Dziedzińcu, na Starym Rynku, na MTP, na osiedlach... niemal wszedzie czeka nas moc atrakcji.

.
Lato w Starym Browarze, fot. J. Wittchen

Choć mundial dawno za nami, Targi wciąż są otwarte, zwłaszcza dla dzieci. Plaża z leżakami i kurtyną wodną, boiska i tory do gier sportowych, i wreszcie codzienne warsztaty - to tylko część ich sierpniowej oferty.

Warto zwrócić uwagę na propozycje filii Biblioteki Raczyńskich, a szczególnie oddziałów numer: 2, 14, 15, 20, 23 i 46, bo właśnie tam będzie się można spotkać z bohaterami książek Kornela Makuszyńskiego, np. Koziołkiem Matołkiem, Szatanem z siódmej klasy albo Panną z mokrą głową. - Planujemy podróżować (nie tylko do Pacanowa), przypominać polskie legendy i tworzyć komiksy. Na uczestników spotkań w filiach czekają zajęcia literackie, plastyczne, warsztaty teatralne i gry ruchowe - zachęcają do wzięcia udziału w zajęciach organizatorzy.

Pełen wydarzeń będzie Wolny Dziedziniec przy Urzędzie Miasta, gdzie akcję #NaWolnym zdominuje teatr (więcej tutaj). Nie można też pominąć koncertów w ramach cyklu #NaFalach - nad Jeziorem Strzeszyńskim zagrają Lao Che (3.08), Fisz Emade (10.08), Xxanaxx (17.08), a nad Maltą wystąpi Barbara Wrońska (18.08).

Na Stare Miasto zaprasza Estrada Poznańska. W ramach akcji Kulturalny Stary Rynek czeka nas kontynuacja Salonu Sąsiedzkiego na ul. Zamkowej - w programie koncerty, gry i spotkania z ciekawymi ludźmi (5, 12, 19, 26.08), a na ul. Jana Baptysty Quadro ze swoimi spektaklami wystąpi Teatr Fuzja (4, 5, 11, 12, 31.08). W tym samym miejscu 26.08 Wydawnictwo Zakamarki szykuje Piknik Czytelniczy z wydarzeniami i warsztatami artystycznymi inspirowanymi książkami. Sierpień to także miesiąc ze Swingującą Starówką, przed Odwachem wystąpią Dixie Company (5.08), Patrycjusz Gruszecki & Old Men Jazz Quartet (12.08) i Happy Jazz Band (26.08). Muzyka rozbrzmiewać będzie też na Scenie na Quadro, gdzie wystąpią Sasha Boole (3.08), Orkiestra Prowincjonalna (10.08), Sun&Dead (24.08) i MIN t (25.08). Na wszystkie sierpniowe wydarzenia w ramach Kulturalnego Starego Rynku wstęp jest wolny, podobnie jak na te, które planuje Szkoła Baletowa na ul. Gołębiej.

Estrada szykuje też atrakcje na osiedlach. W każdy piątek na Smochowicach (obiekt sportowy przy ul. Braniewskiej) odbędą się animacje kulturalne dla dużych i małych oraz pokazy kina plenerowego. Filmy w plenerze zobaczymy także na os. Łokietka (10 i 24.08). W Parku Rataje odbędą się natomiast koncerty i potańcówki Ratajskie fajfy (9 i 23.08). W każdą sierpniową sobotę i niedzielę na atrakcje będą mogli liczyć mieszkańcy Antoninka, Zieleńca i Kobylegopola, w czwartki mieszkańcy Górczyna, a ci z os. Chrobrego... codziennie! Natomiast poznaniacy ze Świerczewa po letnie atrakcje mogą się wybrać do Fortu IX (2 i 30.08).

A to przecież nie wszystko, bo swoje programy mają też Madalina - dawna zajezdnia tramwajowa, czy Stary Browar, który zaprasza na pokazy kina plenerowego (1, 8, 22 i 29.08).

Jest też Brama Poznania z projektem poznawania rzeki Cybiny oraz spacerami po Ostrowie Tumskim i Trakcie Królewsko-Cesarskim. Wreszcie na każdego czekać będą Centrum Sztuki Dziecka, muzea i CK Zamek.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018