Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Głos kobiet #NaWolnym

Krystyna Janda w roli Danuty Wałęsowej, spektakl-recital o życiu Kaliny Jędrusik, Joanna Szczepkowska w monodramie Goła baba... Silne kobiety spotkają się z widzami tegorocznej odsłony cyklu Teatr #NaWolnym. Od dziś na dziedzińcu Urzędu Miasta.

.
Krystyna Janda w monodramie "Danuta W." (fot. Karolina Wolf)

Po raz trzeci nadarzy się okazja, by zobaczyć w Poznaniu gościnne spektakle teatrów z różnych stron Polski, ale i (tym razem plenerowe) realizacje naszych zespołów: Polskiego, Nowego, Muzycznego, Animacji, Centrum Sztuki Dziecka i Studia Teatralnego Blum.

Teatralny minifestiwal na dziedzińcu otworzy w piątek 17 sierpnia Teatr Polski, prezentując PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej - premierę, którą zamknął tegoroczny sezon. Spektakl-koncert złożony z zapomnianych szlagierów, wyszperanych w bibliotecznych archiwach piosenek o Poznaniu, wyreżyserowała Joanna Drozda - autorka dwóch odcinków pozostającej w repertuarze Polskiego Extravaganzy. Kto widział, ten wie, czego można się spodziewać po teatralnej trupie pod jej wodzą. Kto dotąd nie spróbował - koniecznie niech spróbuje!

Teatr Animacji również pokaże na dziedzińcu swój najnowszy muzyczny spektakl La la lalki - i wzruszającą, i bawiącą do łez opowieść, którą snują zapomniane teatralne lalki (18.08). Muzyczną propozycję wybrał ze swojego repertuaru także Teatr Nowy - na plenerowej scenie 23 sierpnia zobaczymy Annę Mierzwę w monodramie Kalina® - odważnej próbie zgłębienia biografii Kaliny Jędrusik.

Poznańskie prezentacje dopełnią Blumowe piosenki Studia Teatralnego Blum (19.08), Akompaniator Teatru Muzycznego (24.08) i Chodź na słówko Centrum Sztuki Dziecka (25.08).

Na plenerowej scenie NaWolnym po raz trzeci gościć będzie Krystyna Janda - tym razem w monodramie Danuta W., który powstał na kanwie autobiografii Danuty Wałęsowej Marzenia i tajemnice. Autorka opowiada w niej o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. - Ten spektakl i ta rola (...) to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie - mówiła przed premierą spektaklu, który zobaczymy w Poznaniu 21 sierpnia, Krystyna Janda.

Monodram, a raczej "monokomedię" (jak zapowiadają twórcy) zaprezentuje w Poznaniu także Joanna Szczepkowska. Napisana przez nią Goła baba grana jest od 1997 roku w Polsce i poza granicami. Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki.

W komediowej konwencji pozostają też trzy pozostałe gościnne spektakle w programie #NaWolnym: Seks dla opornych Centrum Kultury w Suchym Lesie (w rolach głównych Maria Pakulnis i Mirosław Kropielnicki), Nic nie gra Wrocławskiego Teatru Komedia ("połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem Monty Python" - jak zapowiadają twórcy) oraz Gąska Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Bohaterami komedii Nikołaja Kolady są aktorzy teatru w małym rosyjskim mieście Dechowsku, w którym życie płynie spokojnie, dopóki w zespole nie pojawi się młoda aktorka...

Sylwia Klimek

  • Teatr #NaWolnym
  • dziedziniec Urzędu Miasta
  • 17-25.08
  • wstęp - bezpłatne wejściówki: dystrybucja rozpocznie się 6.08 (dla jednej osoby przewidziane są maksymalnie dwie wejściówki), szczegóły dystrybucji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018