Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Fantastyczne multikulti

Światy fantastyczne, literackie czy filmowe, są zbiorem różnorodności - postaci, gatunków, zjawisk, które jednak funkcjonują obok siebie. Najlepiej widać to chyba na Pyrkonie.

.
fot. materiały organizatorów

W jednym z opowiadań w antologii Poznań Fantastyczny. Antymiasto, na Ziemi ląduje kosmitka z odległej planety. Tak się składa, że trafia w sam środek odbywającego się właśnie Pyrkonu i jest zaskoczona wielością galaktycznych gatunków żyjących na Ziemi. Przybyszka nie wie oczywiście, że to uczestnicy festiwalu fantastyki poprzebierani za postacie filmowe, literackie, komiksowe, ze wszystkich nurtów i uniwersów twórczości fantastycznej. Pyrkon ze swą różnorodnością stanowi bowiem prawdziwe fantastyczne multikulti.

Wielki urodzaj

Ponad 40 tys. uczestników - w różnym wieku, bo impreza staje się już międzypokoleniowa - może nie tylko skorzystać biernie z oferty programowej, ale też stać się częścią widowiska. Pyrkon to zarówno sale prelekcyjne wypełnione wykładami, konkursami, warsztatami, wystawami i pokazami, jak i raj dla fanów fantastycznych gadżetów, bo ponad 14 tys. m kw. zajmują stoiska z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami i innymi gadżetami. Do tego olbrzymi Games Room dla wszystkich miłośników gier planszowych oraz nie mniej imponujący Blok Gier Elektronicznych - znajdziecie tu konsole, turnieje, showroomy. Znajdziecie też wioski tematyczne - świat Śródziemia, Star Wars, klimaty postapo - zanurzycie się w swoje ulubione uniwersa, w których można obejrzeć stroje, wziąć udział w aktywnościach rodem z tych historii oraz zrobić niezwykłe pamiątkowe zdjęcia.

Cosplay na najwyższym poziomie

Najbardziej widowiskowym wydarzeniem Pyrkonu jest chyba Maskarada - konkurs kostiumowy, który odbywa się w Sali Ziemi. Zadaniem jego uczestników jest własnoręczne wykonanie kostiumu i zaprezentowanie go na scenie w trakcie konkursu oraz przed jurorami. Może to być zarówno cosplay nawiązujący do postaci znanych z filmu, gier, literatury, jak i projekt własny. Staranności w tworzeniu kreacji nie powstydziłyby się najbardziej profesjonalne studia filmowe.

Wasi autorzy

Mocnym punktem festiwalu są także spotkania z autorami, twórcami gier, rysownikami. Na wyliczenie wszystkich gości specjalnych tegorocznego Pyrkonu musiałbym poświęcić jeszcze jedną stronę, więc wymienię jedynie kilka nazwisk. Z zagranicy pojawią się Orson Scott Card (m.in. Gra Endera, Mówca Umarłych, cykl Magowie Mitheru), Peter V. Brett (autor popularnego cyklu demonicznego rozpoczętego wydanym w 2008 roku tomem Malowany człowiek) oraz Graham Masterton, którego specjalnie przedstawiać nie trzeba. Z krajowych twórców będą m.in.: Jakub Ćwiek, Jarosław Grzędowicz, Maja Lidia Kossakowska, Marcin Mortka oraz duet autorsko-ilustratorski Witold Vargas i Paweł Zych.

Komiksy w delegacji

Obwoźna Czytelnia Komiksów kolejny raz stworzy na Pyrkonie cichą i spokojną przystań dla miłośników połączenia literatury z grafiką. To pomysł Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która udostępnia na Pyrkonie komiksowe zbiory Czytelni Nova. Na teren festiwalu przywiezione zostaną polskie i zagraniczne wydania superbohaterskich komiksów, nie zabraknie też polskich klasyków i pozycji europejskich mistrzów. Fani mangi również znajdą coś dla siebie.

Kino nocne

Mówi się, że Pyrkon to festiwal, który przez trzy dni nie zasypia. Organizatorzy postanowili urozmaicić godziny nocne i we współpracy z Multikinem stworzą kino plenerowe, gdzie na dużym ekranie będzie można oglądać znane tytuły filmowe. W repertuarze: Lego Przygoda, Mad Max, Matrix i Batman (ten z Michaelem Keatonem, Jackiem Nicolsonem i Kim Basinger). Dla widzów ustawione zostaną wygodne leżaki.

Wiedźmin na scenie

Jako wielka atrakcją zapowiada się spektakl muzyczno-multimedialny WILD HUNT LIVE w wykonaniu grupy Percival - współtwórców muzyki do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Percival zaprezentuje utwory wykorzystane w grze, w ich oryginalnej, stworzonej przez siebie wersji. Występowi będą towarzyszyć przygotowane na potrzeby spektaklu projekcje zawierające fragmenty gry oraz pokazy taneczno-akrobatyczne. Efektu dopełnią stroje i scenografia nawiązująca do klimatu gry Wiedźmin. To propozycja zarówno dla fanów gier komputerowych, ale także fanów muzyki folk i miłośników klimatów fantasy.

Jarocin na Pyrkonie

Te dwa festiwale w tym roku łączą siły i wspierają się wzajemnie. W pasażu czteropaku przy pawilone 8A znajdziecie stoisko Jarocin Festiwal. Będzie tam można wygrać karnety na tegoroczną edycję tej kultowej imprezy, stworzyć własną torbę festiwalową, zrobić sobie tatuaż (jak deklarują organizatorzy - zmywalny), czy postawić włosy na baczność (to znaczy zrobić sobie "irokeza"). W lipcu nastąpi rewizyta i na festiwalu w Jarocinie pojawi się Pyrkon Summer Camp.

Fantastyczna "Osiemnastka"

Pyrkon to przede wszystkim wielka spontaniczność, więc oprócz oficjalnych punktów programu z pewnością nie zabraknie wymyślanych na gorąco przez uczestników zabaw konkursów, tańców. W tym roku festiwal odbywa się po raz osiemnasty, a więc osiągnął pełnoletność, ale młodzieńczej fantazji z pewnością nie traci. Poza tym jak dobrze wiecie w fantastyce czas płynie inaczej.

Mateusz Malinowski

  • Festiwal Fantastyki Pyrkon
  • 18-20.05
  • MTP
  • bilety: 3-dniowy 119 zł, 1-dniowe: piątek 49 zł, sobota 69 zł, niedziela 29 zł, ulgowe dla dzieci 6-12 lat: piątek 25 zł, sobota 35 zł, niedziela 20 zł, dzieci poniżej 6 lat wstęp bezpłatny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018