Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Parafrazując Gombrowicza: Józef Chełmoński wielkim artystą był. Stworzone przez niego arcydzieła tworzą fundamenty sztuki polskiej. Przetwarzane w popularnych filmach, serialach, remiksowane w rozmaitych wytworach kultury, są inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Wystawa "Józef Chełmoński 1849-1914" w Muzeum Narodowym w Poznaniu tę jego wielkość jeszcze bardziej przybliża.

Czytaj artykuł

Można zrobić porządki w szafie, szukając lżejszej odzieży. Można nawet umyć okna. Ale można też zabrać się za lekturę poradnika - "To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci" i w ten osobliwy sposób przygotować się na nowy sezon... na balkonie albo działce. Ja już wybrałam.

Czytaj artykuł

Istnieją projekty, dla których muzyka jest aktem osobistego wyznania. Jednym z nich z pewnością jest Antimatter, który już od ćwierć wieku trwa na posterunku autentyczności. Zrodzony w cieniu kultowej Anathemy, wykluty z potrzeby powiedzenia "nie" muzycznemu konformizmowi, dziś często jest określany mianem niepoddającej się próbie czasu, emocjonalnej kroniki jednego człowieka. Jest nim Mick Moss - samotny żeglarz na morzu art rocka, dark wave'u i akustycznego mroku - który nie tylko poprowadził projekt przez burze rozstań i powrotów, ale uczynił z niego życiową misję. W klubie 2progi zagra w ramach promocji nowego albumu "Parallel Matter" (2024), będącego artystycznym epitafium dla wszystkich niedopowiedzianych wersji przeszłości.

Czytaj artykuł

Setki wydarzeń: wykładów, pokazów, prezentacji, warsztatów, gier i eksperymentów znalazło się w programie XXVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego organizatorami jest 10 poznańskich instytucji naukowych.

Czytaj artykuł

Czy jest możliwa wymiana myśli, wartości i artystycznych zjawisk pozbawiona elementu dominacji? Refleksją nad tym tematem podzielili się artyści i artystki, których prace od 4 kwietnia zobaczymy w Galerii Miejskiej Arsenał. A o pojęciu "Import/Export" w sztuce i nie tylko opowiedział Maciej Kurak - kurator 14. edycji Biennale Grafiki Artystycznej i rektor Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Pytała Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Potężny Płanetnik, leśna znachorka Baba, tajemniczy Bezkost, niebezpieczna Jędza i zwiastujący nieszczęście Kłobuk to kilkoro bohaterów spektaklu "Opowieści z niepamięci", który w kwietniu wraca do repertuaru Teatru Animacji.

Czytaj artykuł

Sztuka, która przemawia i otwiera. Sztuka, która współodczuwa, nadaje nowe znaczenia i zmienia perspektywę. "Louder Is Not Always Clearer" w reżyserii Garetha Clarka, wykonaniu Jonny'ego Cotsena i w ich wspólnej koncepcji idealnie wpisuje się w ten sposób myślenia o sztuce. Nie chodzi w niej o efektowność, o oszałamiające rozwiązania techniczne czy podanie tekstu. Chodzi w niej o to, co w nas porusza - a porusza wiele.

Czytaj artykuł

Kryzys klimatyczny, wojna i uchodźstwo. Druga edycja organizowanego przez Teatr Wielki festiwalu Przedwiośnie Baletowe nie proponowała eskapizmu od wyzwań teraźniejszości. Dała przestrzeń, by się z nimi zmierzyć. Nie zabrakło jednak także miejsca na choreograficzne poszukiwania i artystyczne debiuty.

Czytaj artykuł

W zapowiedzi wydarzenia czytamy, że wprawny obserwator zauważy, że z miesiąca na miesiąc prace Niny Budzyńskiej - plakaty czy programy Teatru Ósmego Dnia - układają się w fascynującą opowieść. O czym traktuje? I jak się (s)kończy? - O tym, co się akurat tam dzieje, w kontekście sytuacji na świecie, pór roku i takie tam... Jak się skończy - nie wiadomo - mówi artystka. Autorka muralu, który powstał z okazji 60. urodzin Ósemek opowie o swoich inspiracjach i pracy dla legendarnej grupy - 1 kwietnia.

Czytaj artykuł

Chociaż nie jest dziś uważana za najważniejszego sportowego ambasadora naszego miasta, to nie ulega wątpliwości, że stanowi ważną część jego historii.

Czytaj artykuł

"To książka o tym, czego nie da się zapomnieć. Ani wybaczyć" - pisze Ołeksandr Myched na początku swojej książki. Później przypomina natomiast m.in. o zgwałconej przez cały odział kobiecie, która zakopała męża na podwórku czy egzekucjach ludzi skrępowanych trytytkami. "Kryptonim dla Hioba" to reportaż z pierwszego roku pełnoskalowej wojny w Ukrainie spokrewniony z innymi odmianami non-fiction, takimi jak esej. Myched bez ogródek pisze o winie całego narodu rosyjskiego, z entuzjazmem o ukraińskim patriotycznym przebudzeniu pierwszych miesięcy wojny oraz wnikliwie o roli literatury, która musi przejść próbę ludobójstwa.

Czytaj artykuł

To weekend pod hasłem: "Dla każdego coś miłego". Melomani zasłuchają się w koncertach Pauliny Przybysz, Tarwater lub w tych w ramach Warta River Blues Festival. Maniacy teatru zobaczą "Pigmaliona" w Teatrze Polskim, a także "Gdzieś daleko stąd" w Republice Sztuki Tłusta Langusta czy "Don Kichota 2.0" w Teatrze Animacji. Ceniący balet jeszcze zdążą na festiwal Baletowe Przedwiośnie w Teatrze Wielkim. A do tego wystawy, spacery, spotkania - zapraszamy do lektury!

Czytaj artykuł

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru załoga Teatru Ósmego Dnia zaprasza na swoję premierę - "Szczęśliwą gwiazdę" w reżyserii Janusza Stolarskiego. Spektakle odbędą się w dniach 27-29 marca.

Czytaj artykuł

Dawno nie słyszana w naszym mieście i mocno oczekiwana niemiecka grupa Tarwater wystąpi w niedzielę w klubie Dragon. Artyści promować będą świetną, wydaną pół roku temu, płytę "Nuts of Ay", a ich gościem będzie znany również poznańskim słuchaczom Schneider TM.

Czytaj artykuł

Bracia Mattia i Elie Rosinski już nieraz pokazali, że mają absolutne porozumienie ze swoimi fanami. Z pewnością potwierdzi to koncert w Poznaniu, podczas którego jako BEMY zaserwują nam wyskokową muzyczną ucztę, łączącą przeboje z ich płyt "Grizzlin'" (2016) i "Sorry Not Sorry" (2023) z zupełnie nowym, nagranym w Portugalii materiałem. A na dodatek? Polskie klasyki w ich viralowych, francuskich wersjach, które już dawno zdążyły podbić media społecznościowe.

Czytaj artykuł

- Wszyscy mamy tendencję, żeby z takich postaci jak Chopin czynić pomniki. A przecież to byli ludzie. Normalni ludzie, którzy żyli, odczuwali, mieli emocje - mówi Jakub Dera, pianista, pedagog, popularyzator muzyki poważnej i dyrektor artystyczny Festiwalu Wielkanocnego w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Działa od ponad 12 lat. Tylko w tym roku w organizowanych przez nie kursach uczestniczy około 300 "stadentów i stadentek". O STA - Studiu Sztuki Teatralno Aktorskiej, a także o tym, co można zobaczyć na scenie teatru opowiada jego dyrektor Łukasz Chrzuszcz.

Czytaj artykuł

Powroty do klasyki bywają ryzykowne. Jednak w przypadku Włodek Pawlik Trio i jego najnowszego albumu "Standards / New Edition" (2024) mamy do czynienia nie z powrotem sentymentalnym, ale odważnym podejściem do kanonu amerykańskiego jazzu. To nie tyle reinterpretacja standardów, ile celebracja ponadczasowej siły gatunku, który wciąż ma wiele do zaoferowania.

Czytaj artykuł

- Największą wadą jego debiutu było to, że został wydany na papierze - powiedziałby pewnie rozumny stół Jeffrey Waters o książce jednego ze swoich ojców, Jula Łyskawy. - Mimo to uważam decyzję o przyznaniu mu Paszportu "Polityki" za w pełni uzasadnioną i potrzebną - z pewnością dodałby. Już w piątek przy stole w Bibliotece Wojewódzkiej - może jednak nie tak rozgadanym jak Jeffrey - do rozmowy z Pauliną Surniak zasiądzie objawienie polskiej prozy i twórca być może najdziwniejszej powieści ostatnich lat.

Czytaj artykuł

Chodniki pełne dżdżownic po deszczu, telefony z klapką, wysyłanie wiadomości z bramki internetowej, Encyklopedia Powszechna PWN jako ówczesny ChatGPT, sprawdzanie programu telewizyjnego w telegazecie, gablota z "kryształami" - któreś z tych wspomnień brzmi znajomo? Niektóre z nich doskonale pamiętam, o innych przypomniał mi instagramowy profil polish_nostalgia, na który wpadłam podczas poszukiwania artykułów o nostalgicznych latach 90. To właśnie te szalone, kolorowe, plastikowe lata są bohaterem najnowszej wystawy w CK Zamek, kuratorowanej przez Tomasza Żaglewskiego.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4