Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Z potrzeby dialogu

- Spektakl "Święto wiosny // święta wojna" wychodzi naprzeciw potrzebie przeciwdziałania uprzedzeniom i dyskryminacji. W czasie hejtu, z jakim obecnie muszą się zmierzyć uchodźcy, jest on niezwykle potrzebny - przekonuje Olga Stobiecka-Rozmiarek z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty.

. - grafika artykułu
Fot. Lena Rogowska

W spektaklu "Święto wiosny // święta wojna" wystąpi kilkunastoosobowa grupa młodych uchodźców z Gruzji, Kirgistanu, Czeczenii i Ukrainy, mieszkających obecnie w ośrodku w Dębaku i w Warszawie. To dzieciaki - z różnych środowisk i w różnym wieku - które wraz z rodzinami musiały opuścić swój kraj. - Spektakl idealnie wpisuje się w aktualne potrzeby edukacyjne. To odpowiedź na prośby, jakie od września kieruje do nas wiele szkół - mówi Olga Stobiecka-Rozmiarek z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty, współorganizatora projektu. - W Poznaniu narasta fala nienawiści wobec uchodźców. A to jest sposób na uświadamianie ludzi. Wierzymy, że sztuka posiada moc przełamywania wielu barier - dodaje.

Punktem wyjścia do spektaklu jest słynny balet Igora Strawińskiego. Jego "Święto wiosny" na początku XX wieku zaskoczyło paryżan. Nowatorska choreografia Wacława Niżyńskiego wzbudziła nie małe kontrowersje. W jej agresywnej i dzikiej formie doszukiwano się profetycznej zapowiedzi I wojny światowej. Podobno już wtedy w Europie czuło się atmosferę narastającego konfliktu. - Zawarliśmy w muzyce Strawińskiego historie, których odpryski doprowadziły naszych bohaterów do Polski. Nie będzie to jednak fabularna opowieść, tylko raczej impresja na temat - mówi Daniel Brzeziński z warszawskiego Stowarzyszenia Praktyków Kultury, współtwórca spektaklu.

"Święto wiosny // święta wojna" porusza temat granic: geograficznych i tych, które istnieją tylko w naszych głowach. To rozmowa o narodowości, przynależności i kulturze. - Włączyliśmy do dzieła Strawińskiego tradycje muzyczne zza wschodniej granicy Polski. W spektaklu pojawią też elementy tańca ukraińskiego, gruzińskiego i czeczeńskiego - wylicza Brzeziński. - Muzyka Strawińskiego już raz zniosła granice - dodaje.

Po spektaklu, który pokazany zostanie dwukrotnie - 11 i 12 lutego w Sali Wielkiej CK Zamek, odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą edukatorzy międzykulturowi z CIM Horyzonty, twórcy spektaklu oraz zaangażowana w projekt młodzież uchodźcza. - Spektakl mógłby żyć własnym życiem, ale widzimy, że teraz to nie wystarcza. Ludzie chcą zweryfikować swoją wiedzę na temat uchodźców. Chcą pytać. Nie zależy nam na tym, żeby wzruszać ich historiami, tylko pokazać, że uchodźcy mają coś do przekazania - tłumaczy twórca. Zdaniem Olgi Stobieckiej-Rozmiarek to właśnie edukacja rówieśnicza ma olbrzymią siłę oddziaływania. - Doświadczenie bezpośredniego spotkania to coś zupełnie innego niż warsztaty z edukatorami. Poprzez ten spektakl tworzymy przestrzeń dialogu, dzięki czemu młodzież może rozmawiać i zadawać pytania - mówi.

Spektaklowi towarzyszyć będzie również spotkanie "Już tu są! - animacja wielokulturowa w praktyce" (11.02, g. 18.30, Scena Nowa), na które organizatorzy zapraszają przede wszystkim osoby, które na co dzień pracują lub chcą zacząć pracować z imigrantami.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Święto wiosny // święta wojna"
  • dramaturgia: Nela Brzezińska i Daniel Brzeziński
  • oprawa muzyczna: Natalia Judzińska
  • muzyka na żywo: zespół Dohg
  • wizualizacje: Khava Soldaeva i David Sypniewski
  • 11 i 12.02, g. 12.30
  • Sala Wielka CK Zamek
  • bilety: 15 zł (dostępne w CIM)
  • organizatorzy: CK Zamek i Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Kultury