Teatr Polonia i Och-Teatr, prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, co roku w wakacje grały darmowe spektakle plenerowe dla warszawskiej publiczności na placu Konstytucji i przy Grójeckiej 65. W tym roku jednak ministerstwo kultury drastycznie obcięło dotację na ich działalność, dlatego zostały zmuszone odwołać cykl darmowych prezentacji w miejskiej przestrzeni. - Przez ostatnie dziewięć lat pokazywaliśmy przedstawienia w wakacje. Stworzyliśmy letni repertuar - dziesięć tytułów. Teatr dla każdego, dostępny na wyciągnięcie ręki. Nie będzie tego, niestety, choć warszawiacy się przyzwyczaili - mówiła parę miesięcy temu w rozmowie z Gazetą Wyborczą Krystyna Janda.
Kultura dostępna
Z odsieczą przyszedł Poznań: - Zapowiadaliśmy, że będziemy starać się wzbogacać życie kulturalne Poznania i tak robimy. Zależy mi, żeby kultura była dostępna, żeby dziedziniec Urzędu Miasta tętnił życiem. Projekt cyklu przedstawień Krystyny Jandy łączy to w sobie. Dodatkowo wpisuje się w szeroko rozumianą rewitalizację Starego Rynku - ideę minifestiwalu teatrów Jandy w Poznaniu tłumaczy prezydent Jacek Jaśkowiak. - Z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie prezydenta Poznania. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać poznańskiej publiczności przynajmniej część naszych spektakli. Jestem pewna, że sprawią one państwu wiele przyjemności - mówi aktorka i reżyserka.
Pokazy otworzy dziś prezentacja Białej bluzki z Krystyną Jandą w roli głównej. Monodram, który miał premierę w 2010 r. w Och-Teatrze, wyreżyserowała Magda Umer. "Najkrótsza recenzja ze spektaklu w stołecznym Och-Teatrze mogłaby brzmieć: Janda jest niesamowita! Prawie dwie godziny sama na scenie i jeszcze na ekranach w wielkich zbliżeniach, żebyśmy lepiej widzieli, ile daje z siebie w każdym epizodzie" - pisał po premierze recenzent Polityki.
Historie dla różnych pokoleń
W Poznaniu zobaczymy też Marię Seweryn - w spektaklu Lament na placu Konstytucji, który był przygotowany z myślą o konkretnym miejscu w Warszawie - placu Konstytucji. Tam właśnie w 2007 r. odbyła się jego premiera. Jak zaadaptuje się w poznańskich przestrzeniach? Przekonamy się 11 i 12 sierpnia.
Wśród pozostałych spektakli jest także propozycja dla młodych widzów, a właściwie dla całych rodzin: Jaś i Małgosia, do którego choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska. A także Flamenco namiętnie i Związek otwarty.
Po bezpłatne wejściówki na spektakle ustawiały się gigantyczne kolejki. Nie wszystkim udało się je zdobyć. Dlatego w piątek miasto ogłosiło, że spektakl Biała bluzka będzie można oglądać także na placu Kolegiackim - na ustawionym tam telebimie. Przyjść może każdy, nie obowiazują żadne wejściówki.
Sylwia Klimek
- Gościnne spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru
- dziedziniec Urzędu Miasta (pl. Kolegiacki 17)
- "Biała bluzka" - 8.08, g. 20
- "Flamenco namiętnie" - 9 i 10.08, g. 20
- "Lament na placu Konstytucji" - 11 i 12.08, g. 20
- "Jaś i Małgosia" - 13 i 14.08, g. 11
- "Związek otwarty" - 13, 14 i 15.08, g. 20
- wstęp wolny (bezpłatne wejściówki)