Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Wyszczekany bohater naszego dzieciństwa

Nostalgiczna podróż w czasy naszego dzieciństwa, czy moda na retro? A może pogoń za pozytywnymi dziecięcymi bohaterami tak innymi od dzisiejszych groźnie wyglądających Supa Strikas, łobuzujących Minionków czy niepotrafiącej sobie poradzić ze złością Kici Rożek? Estrada Poznańska idzie pod prąd dzisiejszym bajkom i już 24 listopada zaprasza na spotkanie z najbardziej wyszczekanym bohaterem dziecięcych wieczorynek - Reksiem.

.
fot. Teatr Fuzja

Czy jest na sali ktoś, kto tego sympatycznego psiaka nie kojarzy? Dla jednych jest odległym już wspomnieniem bajek oglądanych przed snem, dla innych jednym z seriali włączanym na Youtube, czy... w telewizji. Tak, tak, nawet dzisiaj w dobie 4K i ultraHD można popularnego psiaka znaleźć na kanałach telewizyjnych. Pomimo upływu czasu (serial produkowany był w latach 1967-1990) Reksio broni się i jest chętnie oglądany przez dzieci. A może głównie przez ich rodziców?

Stworzony przez legendarne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej serial o sympatycznym kundelku doczekał się na swój temat gier komputerowych i planszowych, znaczków pocztowych, a nawet pomnika. A także drukowanych opowiadań idealnych do czytania dzieciom do snu. I to właśnie na tych opowiastkach jest oparta fabuła najnowszej produkcji Teatru Fuzja. Aktorzy zapraszają do świata zbudowanego na reksiowym podwórku. Na deskach stanie duża buda, studnia, znajdą się i kości, które Reksio lubił obgryzać. Jak to na podwórku, biegać będą kurczaki i szalone kaczki. Będzie radośnie, pięknie i kolorowo. Tak jak piękna ma być sama fabuła, która nie będzie przypominać dzisiejszych bajek telewizyjnych, a raczej - jak mówi jeden z twórców, Tomasz Rozmianiec - skupiać się będzie na przyjaźni z właścicielem i innymi zwierzętami, takimi jak towarzyszący Reksiowi pies Azor.

Estrada zaprasza także na warsztaty plastyczne z Natalią Adamczyk Filcowo-Reksiowo, gdzie pod okiem instruktorki będzie można wykonać broszki i breloczki z ulubionym bohaterem i potem zrobić nimi w furorę w przedszkolu. Choć Reksio jest przedstawieniem skierowanym do dzieci, to świetnie będą się na nim bawili także rodzice, z łezką w oku przypominający sobie swoje wcale tak nieodległe dzieciństwo. Jak zapewnia Tomasz Rozmianiec, przedstawienie skierowane jest do wszystkich, od 3 do 103 roku życia. Na koniec zostawiłem sobie odpowiedź na najważniejsze pytanie: - Tak, pojawi się pieczątka znana z czołówki serialu. Do charakterystycznej melodii ma zresztą nawiązywać oprawa dźwiękowa przedstawienia. W końcu czy ktoś wyobraża sobie Reksia bez stempla?

Adam Jastrzębowski

  • spektakl dla dzieci Reksio Teatru Fuzja
  • Scena Na Piętrze
  • 24.11, g. 16
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018