Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Wycieczka z duchami

- Może być strasznie - ostrzega Monika Stasik z Teatru Polskiego, który 18 i 19 sierpnia nawiedzi duch jego legendarnego dyrektora Wilama Horzycy. 

.
fot. archiwum Teatru Polskiego

Zwiedzanie jak spektakl - tak właśnie zapowiada się nocna wycieczka po gmachu Teatru Polskiego z duchem Wilama Horzycy. Wieść głosi, że zwolniony ze stanowiska dyrektor, obrażony na urzędników miejskich i pracowników teatru, rzucił na niego klątwę, która trwać miała 50 lat. - Ze względu na godzinę i klimat zwiedzania jest to propozycja przede wszystkich dla dorosłych. Oprowadzać zwiedzających będą dwa duchy, które na stałe pracują i zamieszkują w teatrze - wyjaśnia Monika Stasik z Teatru Polskiego. W czasie oprowadzania można wykonywać zdjęcia w każdym zakamarku teatru. Będzie to wycieczka po całym obiekcie - od piwnicy po ostatnie piętro.

Wilam Horzyca w legendę obrósł nie tylko za sprawą klątwy, której słów tak naprawdę dokładnie nikt nie pamięta, ale również jako szef Teatru Polskiego w jego złotej erze. Zdaniem wielu teatrologów pozbawienie Horzycy w 1951 roku funkcji dyrektora było wielkim błędem, gdyż to właśnie za jego kadencji Polski stał się jednym z nielicznych miejsc, w którym uprawiało się "prawdziwy teatr". Horzyca rzekomo "miał duszę artysty", "umysł mistyczny" i "wyrażał się często podobnie jak Schiller". Jednocześnie jednak, co zaznaczył Erwin Axer, reżyser w przeciwieństwie do wspomnianego dramaturga "umiał rachować i znał się na organizacji teatru".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • zwiedzanie nocne Teatru Polskiego z duchem Wilama Horzycy
  • 18 i 19.08, g. 21
  • bilety: 10 zł