Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Tradycja i nowoczesność

Spektakle teatralne niezależnych zespołów z Tokio, Kioto i Tsu będzie można zobaczyć w Poznaniu w ramach Przeglądu Teatru Japońskiego - od 3 do 7 grudnia w siedzibie Fundacji Malta i w Teatrze Nowym.

. - grafika artykułu
"Przyjaciele", fot. materiały prasowe

- Chodzi o zbliżenie naszych kultur, wzajemne poznanie - najważniejszy cel festiwalu tłumaczy Filip Frątczak z Polskiej Fundacji Artystów Scenicznych "Plac Teatralny", która we współpracy z Fundacją Malta organizuje przegląd. Pod koniec listopada spektakle japońskich teatrów z Tokio, Kioto i Tsu pokazane zostaną w Warszawie, a na początku grudnia w Poznaniu. - Ciekawi nas jak działają japońskie teatry? Co je inspiruje? Będziemy prezentować w Poznaniu dokonania teatrów niezależnych, działających poza głównym nurtem. Zaproszone zespoły reprezentują zarówno najnowsze trendy we współczesnym teatrze japońskim, jak i tradycyjne formy - zapowiada Filip Frątczak.

Jako pierwszy w siedzibie Fundacji Malta zaprezentuje się Theatre Dainanagekijo z Tsu w spektaklu Wachlarz (3.12, g. 19). To oparta na XIV-wiecznej sztuce nō o tym samym tytule ponadczasowa historia o miłości, samotności i zdradzie. Piękna Hanako, główna bohaterka sztuki, każdego dnia wyczekuje na stacji kolejowej przyjazdu ukochanego Yoshio. Z otwartym wachlarzem wpatruje się w twarz każdego napotkanego mężczyzny wierząc, że nie została porzucona na zawsze...

Kolejnym gościem przeglądu będzie Teatr X (CAI) z Tokio, który wystąpi w Teatrze Nowym (4.12 o g. 19). Przywiezie do Poznania spektakl Powinność Księżniczki Kaguyi - sztukę opartą na klasycznej japońskiej Opowieści o zbieraczu bambusu - jednym z najstarszych i najpiękniejszych japońskich podań. "Spektakl Teatru X (Cai) z Tokio stawia najważniejsze pytania, zderza ideały z rzeczywistością. Zapraszamy na spektakl, który z perspektywy japońskiej baśni opowiada o nas i naszych czasach" - czytamy w zapowiedzi.

W kolejnych dniach swój spektakl pokaże Theatre Office Kaja z Kioto. Salaryman kyōgen (5.12, g. 19, Fundacja Malta) to jedna z form klasycznego teatru japońskiego. "Oto typowy dzień pracownika japońskiego biura. Duchota, w kącie, bez ustanku pracuje drukarka. Do końca pracy wiśnie zakwitną sto razy, a księżyc w pełni wzejdzie dziesięć tysięcy razy. Co można zrobić w takiej rzeczywistości, aby nie zatracić siebie w strumieniu dźwięków, nazwisk i rutyny? Oczywiście, pośmiać się! I to właśnie robią Japończycy" - piszą twórcy.

Przyjaciele Theatre Sobae z Kioto (prezentacja 6.12, g. 19 w Fundacji Malta) to z kolei jedno z największych osiągnięć Kobo Abe - japońskiego prozaika i dramaturga, jednego z najbardziej innowacyjnych autorów Japonii po 1945 roku - w dziedzinie teatru absurdu. Do mieszkania młodego mężczyzny wprowadza się rodzina, chcąca ratować go od samotności. To wydarzenie rozpoczyna serię absurdalnych zdarzeń, prowadzących do powolnej destrukcji w imię "rodzinnej miłości".

Na zakończenie przeglądu Theatre Konoshitayami z Kioto zaprezentuje dwie jednoaktówki dowcipnie opowiadające o małżeńskich problemach z perspektywy japońskiej i rosyjskiej: Papierowa Kula i Niedźwiedź (7.12, g. 19, Fundacja Malta).

Sylwia Klimek

  • Przegląd Teatru Japońskiego
  • Fundacja Malta i Teatr Nowy
  • 3-7.12
  • bilety: 25 i 40 zł (dostępne na www.bilety24.pl)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019