Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Świat w chmurach

- W takiej pracy najbardziej czuję się reprezentantem dzieci: ich wrażliwości i potrzeb. Pracujemy w zespole, w którym uważamy, że spotkanie dziecka z teatrem może być wyjątkowym doświadczeniem, w którym tkwi potencjał kontaktu z jego wrażliwością - mówi Justyna Czarnota, która wraz z Robertem Jaroszem przygotowała w Teatrze Animacji spektakl "Lustrzana chmura". Premiera - 5 marca.

. - grafika artykułu
Fot. Jakub Wittchen

Punktem wyjścia do realizacji spektaklu były mity oraz baśnie japońskie. Jego twórcy, wykorzystując bogactwo form teatru lalek, stworzyli świat bliski wyobraźni dziecka. Zarówno scenariusz przedstawienia, jak i scenografia oraz muzyka powstawały w trakcie prób. - Tytułowa Lustrzana chmura jest chmurą wyjątkową - zamiast kropel spadają z niej perły. Te, które uderzają w ziemię, rozbijają się w drobny pył, te zaś, które trafiają do morza, opadają głęboko na dno. Ich wyławianie wymaga cierpliwości i poświęcenia. Historia rozgrywa się wokół jednej z takich pereł, powierzonej Chłopcu, głównemu bohaterowi spektaklu. Dzięki perle Chłopiec słyszy i rozumie więcej niż inni ludzie. Poznaje siłę i piękno świata, który go otacza - opowiada reżyser Robert Jarosz. - Muzyka, w większości wykonywana na żywo, stanowi integralną część działań scenicznych - dodaje.

Justyna Czarnota, pedagog teatru: - Moją rolą jest działanie na styku pedagogiki i teatru: łączenie widza ze sceną. W teatrach instytucjonalnych pedagodzy teatru najczęściej prowadzą warsztaty towarzyszące spektaklom, umożliwiając widzom twórczą i swobodną refleksję dotyczącą tematów czy też języka przedstawienia - wyjaśnia.

W przypadku Lustrzanej chmury nie będzie inaczej. Premierę spektaklu poprzedzi cykl zajęć W głąb chmury, które w tym przypadku kierowane są przede wszystkim do nauczycieli klas I-III, ponieważ sam spektakl adresowany jest do dzieci od lat sześciu. Dwa z nich poprowadzi Justyna Czarnota, trzecie z kolei - autor muzyki do spektaklu Adam Świtała, który podczas zajęć korzysta z metody Lifemusic. - Warsztaty będą się skupiać na twórczym działaniu wokół motywów literackich i plastycznych inspirujących dla twórców podczas przygotowania spektaklu - tłumaczy Czarnota.

Robert Jarosz i Justyna Czarnota to pierwszy w polskim teatrze dla dzieci tandem reżysersko-pedagogiczny. Wspólnie z Teatrem Guliwer z Warszawy oraz tamtejszą Multimedialną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI zrealizowali projekt Laboratorium Teatralno-Pedagogiczne, którego celem jest m.in. przybliżanie małym widzom estetyki teatru, ale też pobudzanie ich kreatywności i wzmacnianie kompetencji społecznych.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Lustrzana chmura"
  • tekst i reżyseria: Robert Jarosz
  • scenografia: Pavel Hubička
  • pedagog teatru: Justyna Czarnota
  • muzyka: Adam Świtała
  • Teatr Animacji
  • premiera: 5.03, g. 17
  • kolejne spektakle: 6.03, g. 11 oraz 8-10.03, g. 9.30