Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Samotny jak Bóg

"Billy Bloom - samotny jak Bóg" to monodram szwedzkiego teatru 4:e teatern z Västerås w reżyserii tandemu Fredrik Lundqvist i Joséphine Wistedt. Jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści "Freak Show" autorstwa Jamesa St. Jamesa, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids.

.
fot. Viveka Thalin/ oficjalny FB artysty

Billy jest nastolatkiem, który po latach spędzonych w domu z matką - jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką - ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy "urody, poczucia humoru i umiejętności stylizacji peruk" można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak ze sobą szereg konsekwencji.

Odtwórca głównej roli - Michał Axel Piotrowski, jest aktorem związanym głównie z niezależnymi teatrami sztokholmskimi i członkiem kabaretowej grupy znanej z serii przedstawień "Politiska snuskbarn". Jest również współtwórcą nowego serialu humorystycznego "Bauta" z 2017 roku emitowanego w Telewizji Szwedzkiej. Wielokrotnie współpracował z cenionym reżyserem młodego pokolenia, Nilsem Polettim - zarówno w Turteatern, uznawanym za jeden z najciekawszych sztokholmskich teatrów, jak i na słynnej młodzieżowej scenie Ung scen/öst w Linköping.

"Aktor gra z empatią i śladami skrywanej rozpaczy. Umiejętnie, niemalże bezlitośnie. Nikt z widzów nie opuszcza tego Billyversum nieporuszony odwagą zarówno tytułowej postaci, jak i aktora." (Lars Ring, "Svenska Dagbladet")

Spektakl uzyskał nominację do teatralnej nagrody Scenkonstgalan w kategorii "Złamanie normy 2016" z uzasadnieniem: "Brutalna opowieść o dorastaniu, dumie i alienacji. Rozśmiesza i wyciska łzy. Przedstawienie jest bezkompromisowe, osobiste i do bólu queerowe. Dostarcza wzruszeń każdemu, kto doznał wykluczenia."

oprac. as

  • spektakl gościnny "Billy Bloom - samotny jak Bóg"
  • 8 i 9.08, g. 19
  • wykonanie: Michal Axel Piotrowski, tekst: Michal Axel Piotrowski/James St. James, reżyseria: JoséphineWistedt/ Fredrik Lundqvist, choreografia: Joséphine Wistedt
  • Teatr Ósmego Dnia
  • bilety: 25 zł