Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Operowo i kobieco

W ten weekend kończy się czterodniowy festiwal Off Opera, którego główną ideą jest popularyzacja muzyki klasycznej oraz teatru operowego w otwartej przestrzeni miejskiej. To już trzecia edycja tego wydarzenia. Wydaje się, że na dobre wniknie w tkankę miasta. W tym roku w Off Operze rządzą kobiety. Jakie bohaterki spotkamy podczas weekendowych wydarzeń?

.
Pracę nad "Traviatą" poprzedziły "Kobiece warsztaty z operą w tle"

Tegoroczna edycja projektu skupia się na dwóch grupach kobiet: nauczycielkach oraz seniorkach. Ich miejsce w społeczeństwie, pozycja zawodowa i prywatna stały się atrakcyjnym materiałem do artystycznych przetworzeń. Organizatorzy chcą wysłuchać tych kobiet, dać im możliwość, by wyraziły swoją ekspresję na scenie.

Podczas weekendu festiwalowego obejrzymy jeden spektakl, wysłuchamy koncertu, a także weźmiemy udział w warsztatach. W sobotę głos zabiorą poznańskie nauczycielki. Tytuł spektaklu mającego wiele cech pokazu warsztatowego, w pierwszej chwili może przywołać na myśl nowelę Henryka Sienkiewicza. "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" jest jednak opowieścią kobiet, których powołaniem jest nauczanie. Forma spektaklu rzeczywiście przypomina pamiętnik: krótkie zapiski, emocjonalne wyznania, opowieści o presji ze strony uczniów, rodziców, przełożonych... Nauczycielski wielogłos ma w sobie jednak momenty zabawne i ironiczne. Pedagożki spoglądają na swój zawód z odległości, mając dzięki temu lepszą pozycję do snucia interesujących rozważań. Koordynatorem wydarzenia jest reżyser i dramaturg Daniel Stachuła.

W niedzielę na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbędą się warsztaty wokalne dla seniorów. Kilka godzin później w tym samym miejscu zabrzmi "Traviata". Ta Verdiego była jedynie punktem wyjścia dla Zuzanny Głowackiej. Pracę nad tym projektem poprzedziły "Kobiece warsztaty z operą w tle". Podczas koncertu będziemy świadkami muzycznej sceny Balu. Będą więc tańce i toasty. Będzie także miłość, która według autorki projektu jako jedyna w pełni wyzwala kobiecość. Podczas koncertu usłyszymy znaną z wystąpień w Filharmonii Poznańskiej sopranistkę Magdalenę Stefaniak oraz pianistkę Weronikę Manikowską.

Aleksandra Bliźniuk

  • Off Opera
  • 12-15.10
  • wstęp wolny