Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Norwid wraca z emigracji

Czy niedostępność jego poezji to tylko efekt działań zawziętych polonistek? Czas się przekonać - na wieczór z poezją Cypriana Kamila Norwida zaprasza Teatr Nowy.

. - grafika artykułu
Cyprian Kamil Norwid, źródło: Wikipedia

Norwid twierdził, że ideą poezji jest tworzenie piękna, a symbol jest narzędziem poznania. Jego filozofia i zwięzłość języka inspirują twórców do dziś. Do jego poezji nawiązywali Stanisław Wyspiański, Stefan Żeromski i Jan Lechoń. Miał również wpływ na twórczość Mieczysława Jastruna. O Norwidzie pisał też Czesław Miłosz: "Żaden polski poeta nie stał się w dwudziestym wieku osobistością tak albumową, tj. któż go nie używał na motta i epigrafy? I zwykle przypominało to pobożne pienia na pokładzie okrętu, w którego wnętrzu przewozi się niewolników, tj. jego zdania zostawały podniesione w jakiś wymiar idealny, ważny gdzieś i kiedyś, nigdy tu i teraz. (...) Polskie głupstwo polegające na braku hierarchii, a więc niezdolne rozróżnić między tym, co prawdziwie ważne, i tym, co mało ważne, tak się zawsze urządzało, żeby Norwida nie tłumaczyć na konkretny język nowych sytuacji" - denerwował się noblista w "Ogrodzie nauk".

Norwid młodość spędził w Warszawie, po czym wyjechał do Niemiec, a następnie do Włoch, gdzie kontynuował studia plastyczne. Zanim trafił do Paryża, przyjął status emigranta w Brukseli. Szczęścia szukał też w Nowym Jorku. "Zapraszamy na pierwszy taki wieczór poetycki (...), czyli spotkanie z Norwidem, połączone z próbą odnalezienia odpowiedzi na pytanie, jak odradza się uczuciowość w człowieku i co naprawdę znaczy stan »emigracji wewnętrznej«" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Spotkanie w Teatrze Nowym poprowadzi Michał Pabian.

mnl

  • Wieczór Norwidowski
  • Trzecia Scena Teatru Nowego
  • 11.03, g. 17.30
  • bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru