Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Na początek "Końcówka"

Spektakl "Endspiel" w reżyserii Jacoba Höhne teatru RambaZamba rozpocznie w najbliższą sobotę działalność Teatru Powszechnego w CK Zamek. 

.
fot. Jonas Ludwig Walter

Na świecie powstaje coraz więcej grup, których celem jest terapia poprzez sztukę. Artyści korzystając m.in. z technik teatralnych pracują z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym: uzależnionymi, chorymi psychicznie, osobami niepełnosprawnymi czy też seniorami. Efekty ich działalności pozostają jednak często nieznane szerszej publiczności, co pomysłodawcy projektu chcą zmienić. - Liczymy na to, że spektakle, które powstaną, zmierzą się z najnormalniejszą w świecie oceną artystyczną. Nie będzie tutaj nawiasu, taryfy ulgowej - że to tylko takie przedstawienie "osób specjalnej troski". Pokażemy wydarzenia, które bronią się same, a artyści ponoszą za nie pełną odpowiedzialność - powiedział na konferencji poprzedzającej inaugurację projektu Andrzej Maszewski z CK Zamek.

W planach na pierwszy rok działalności Teatru Powszechnego jest osiem spektakli: cztery premiery oraz cztery gościnne przedstawienia. W najbliższą sobotę zaprezentowany zostanie spektakl "Endspiel" w reżyserii Jacoba Höhne teatru RambaZamba, który nazwany został "najbardziej inkluzywnym teatrem Niemiec" (Mainzer Allgemeine) i miejscem w którym można bezpośrednio doświadczyć jak "niepełnosprawność staje się siłą" (Frankfurter Rundschau). Jego założycielką jest Gisela Höhne. Aktorka urodziła syna z zespołem Downa i sytuacja ta zainspirowała ją do założenia w latach 80. pierwszego w ówczesnej NRD cyrku, w którym dzieci niepełnosprawne intelektualnie mogły występować publicznie.

"Endspiel" to inscenizacja "Końcówki" Samuela Becketta, w której główne role zagrają: Jonas Sippel (z zespołem Downa) i Sven Normann (niewidomy aktor z niedowładem nóg). W dramacie tym pozornie "nic się nie dzieje", ale na takim właśnie efekcie - życia w strasznej pustce, zależało autorowi. To opowieść o niełatwych związkach w XXI wieku. Relacjach pomiędzy jednostką a społeczeństwem. "Jeden z bohaterów sztuki widzi i ma obsesję na punkcie kondycji i sprawności ciała. Drugi, dotknięty upośledzeniem fizycznym, kontempluje bezsens istnienia. Niezwykle sugestywne symbole dwóch biegunów ludzkiej egzystencji, jednocześnie przyciągających się i odpychających. Jednak prawdziwą siłą tego spektaklu jest nie tyle sama treść dzieła Samuela Becketta, ile świat wykreowany na scenie przez aktorów Theater RambaZamba: aktorów, którym warsztatu pozazdrościć mógłby niejeden pełnosprawny artysta" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Po pokazie odbędzie się również spotkanie z twórcami.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Teatr Powszechny: "Endspiel" teatru RambaZamba (Niemcy)
  • reżyseria: Jacob Höhne
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 27.02, g. 20
  • bilety: 25 i 20 zł (dostępne w CIM)
  • spektakl zaprezentowany zostanie w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej z polskimi napisami