Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Mitologia we współczesnym wydaniu

W maju scena Teatru Wielkiego zostanie oddana w ręce utalentowanych twórców młodego pokolenia, którzy pokażą nowe spojrzenie na teatr, muzykę i taniec. Przed nami premiera Trojaⁿ.

. - grafika artykułu
fot. materiały Teatru Wielkiego

Trojaⁿ opowiada historię bohaterów, których doskonale znamy z mitów. Na teatralnych deskach spotkamy Achillesa - zdobywcę licznych miast, mężnego Hektora, doskonałego wodza Agamemnona, walecznego Parysa, przebiegłego Odysa, a także najpiękniejszą kobietę swoich czasów - Helenę Trojańską. Twórcy spektaklu nie chcą jednak odtworzyć greckich mitów. Jak czytamy w zapowiedzi: "Trojaⁿ to próba wyrażenia poprzez taniec bezwzględności i okrucieństwa walki, a także bólu i rozpaczy po zmarłych, którzy nie chcą odejść. Twórcy, opowiadając jedną z najbardziej znanych historii o długoletnim konflikcie, mierzą się z problemami aż nadto obecnymi w naszej rzeczywistości. Jaka jest cena walki? Kto i o co ją toczy? Po której stronie jesteśmy - ofiary czy kata? Po której będziemy jutro? Czy mamy jeszcze szanse na lepszy świat?" - piszą.

Autorem muzyki do spektaklu jest Gabriel Kaczmarek - kompozytor i muzykolog, twórca znany poznańskiej publiczności z pozytywnie przyjętego baletowo-operowego spektaklu Alicja w Krainie Czarów, czy Mszy 1050 skomponowanej z okazji okrągłej rocznicy chrztu Polski. Kaczmarek znany jest z zamiłowania do łączenia sztuk i konwencji. Warto podkreślić, że muzyka do najnowszego spektaklu Teatru Wielkiego zostanie odtworzona z nagrania wykonanego przez Orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu, z symultaniczną warstwą instrumentalną zaadaptowaną komputerowo.

Już w czasie pracy nad Alicją w Krainie Czarów Kaczmarek zetknął się z drugim twórcą spektaklu Trojaⁿ, czyli tancerzem baletowym Viktorem Davydiukiem. Artysta ten w najnowszej produkcji odpowiada za choreografię. Davydiuk jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Charkowie i Białoruskiej Państwowej Średniej Szkoły Choreografii w klasie Azimova Urana. Od 2007 roku pracuje jako solista w Teatrze Wielkim. Dotychczas mogliśmy podziwiać go m.in. w Jeziorze łabędzim, Niebezpiecznych związkach, Stworzeniu świata czy Czterech ostatnich pieśniach.Wśród twórców spektaklu jest także autorka projekcji wideo - Karolina Mikołajczuk oraz dramaturg Katarzyna Frątczak.

Teatr Wielki konsekwentnie realizuje misję placówki kulturalnej, która nie tylko powraca do starych i lubianych spektakli operowych, ale także pokazuje od lat niewystawiane dzieła (m.in. Śpiewacy norymberscy, Legenda Bałtyku), na nowo odkrywa dawno zapomniane utwory (m.in. Jawnuta), by wreszcie udostępnić przestrzeń teatralną twórcom nieznanym jeszcze szerszej publiczności.

12 maja w Teatrze Wielkim zobaczymy solistów, koryfejów oraz zespół baletowy. Muzyka i taniec się połączą, by poprzez mitologiczne historie odnieść się do bezwzględności wojny. Wydaje się, że wbrew pozorom będzie to historia na wskroś współczesna.

Aleksandra Bliźniuk

  • Gabriel Kaczmarek, Trojaⁿ
  • chor. Viktor Davydiuk
  • Teatr Wielki
  • premiera: 12.05, g. 19

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018