Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Malta proponuje skok w wiarę

Idiom "Skok w wiarę" będzie wiodącym tematem 28. Malta Festival Poznań, który odbędzie się od 15 do 24 czerwca 2018 r.

.
Jan Lauwers - jeden z kuratorów Malty 2018 (fot. Klaudyna Schubert/Malta Festival Poznań)

Program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers - zdobywca Złotego Lwa w Wenecji i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany. "Interesuje nas ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens" - znaczenie Idiomu tłumaczą twórcy festiwalu.

Needcompany powróci do Poznania z nowym, wielkoformatowym spektaklem w reżyserii lidera i założyciela grupy - Jana Lawuersa, pokaże także projekty realizowane przez innych członków grupy, a także najmłodsze pokolenie artystów zrzeszonych w belgijskim kolektywie. W programie: wystawy, instalacje, koncerty, wykłady performatywne oraz przegląd filmów wybranych przez kuratorów - tytuły długometrażowe, jak i krótkie formy eksperymentalne, dokumenty, filmy zrealizowane przez Needcompany.

Festiwal otworzy 15 czerwca plenerowy projekt artystów z Francji, który zasadza się na spotkaniu mieszkańców w celu wspólnego budowania utopijnej architektury. "Będzie to realizacja dziecięcych marzeń w formie performansu kolektywnego" - czytamy w zapowiedzi.

Festiwal Malta wraz z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu planują też premierę spektaklu "Mesjasze" - inscenizację powieści Györgyego Spira w reżyserii Anety Groszyńskiej. To oparta na autentycznych listach i wspomnieniach opowieść o emigracji polskiej lat 40. XIX w. Maltańskie przedstawienie będzie pierwszą inscenizacją powieści.

Finałowym muzycznym wydarzeniem Malty będzie koncert muzyki Zygmunta Koniecznego "Konieczny Koniecznie" z udziałem m.in. Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Cezarego Duchnowskiego i Bartka Wąsika. Koncert odbędzie się 23 czerwca w Parku Wieniawskiego. Zygmunt Konieczny tworzy muzykę do tekstów wybitnych poetów polskich i obcych, interpretowanych przez znanych wykonawców. Nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek" stworzył oryginalny styl wykonawczy Ewy Demarczyk, czy muzykę do filmów Jakuba Kolskiego, spektakli Andrzeja Wajdy. Utwory takie jak "Ta nasz młodość", "Grande Valse Brillante" czy "Oczy tej małej" na stałe zapisały się ma muzycznych listach wszechczasów.

sk

  • Malta Festival Poznań 2018
  • Idiom: "Skok w wiarę"
  • 15-24.06.2018