Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

MALTA FESTIVAL. Piłeczki ping-pongowe też zatańczą!

Program "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie" proponuje widzom aż dziewięć odsłon współczesnej choreografii.

. - grafika artykułu
Cindy van Acker "Diffraction", fot. Louise Roy/mat. Malta Festival Poznań

Tegoroczny Malta Festival Poznań nie byłby kompletny, gdyby nie zawierał w sobie pierwiastka tanecznego. W tym roku na trzecim piętrze Studia Słodownia wystąpią dla nas artyści m.in. z Austrii, Turcji, Portugalii czy Holandii. Program zakłada umiejętne połączenie sztuk performatywnych i wizualnych, co z założenia ma wpisywać się w ideę przenikania się tych podstawowych sfer, od początku propagowaną przez Art Stations Foudation - organizatora cyklu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie".

Taniec żywych obrazów

- Świetnym wprowadzeniem w temat przewodni tegorocznego programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie" będzie spektakl  Anne Juren "Tableaux Vivants", który otwiera nasz przegląd i jednocześnie dosłownie ilustruje ideę korespondencji sztuk performatywnych i wizualnych - mówi Agata Kołacz z Art Stations Foudation.

Wspomniany "Tableaux Vivants" to spektakl utkany z "żywych obrazów" według koncepcji  francuskiej choreografki Anne Juren i artysty niezależnego Rolanda Rauchsmeiera. Podczas występu ruchy tancerzy korespondować będą z malarskimi obrazami, rzeźbami i instalacjami video.

Jako kolejny widzowie będą mogli zobaczyć spektakl "On Orientations | Untimely Encounters" autorstwa An Kaler. Inscenizacja składać się będzie z dwóch nierozerwalnie powiązanych ze sobą części - audiowizualnej instalacji nakreślającej przestrzeń oraz tancerzy - artysty solowego i artystów-gości, z którymi w tej określonej czasoprzestrzeni będzie wchodził w relacje.

Z kolei Marie - Caroline Hominal, francusko-szwajcarska artystka pracująca zarówno z tańcem ja i sztukami video zaproponuje publiczności maltańskiej "BAT" - rzecz o anonimowości jednostki wobec drugiego człowieka oraz sztuce kamuflażu jakiej każdy z nas poddaje się w codziennym życiu. Już sam tytuł stanowi przewrotne nawiązanie do zjawiska transformacji i w swojej wieloznaczności ("bat" z j.ang. może oznaczać "nietoperza", lecz autorzy proponują także szereg innych rozwinięć tego skrótu) stanowi podstawę do uruchomienia wyobraźni.

Taniec w galerii handlowej

Drugiego dnia w festiwalowej sekcji tańca zobaczymy "Spekies" Cie La Zampy. Przedstawienie oparte na współistnieniu tancerza i muzyka-gitarzysty dźwiękiem wyznaczającego przestrzeń ruchu. Punktem wyjścia spektaklu traktującego o procesie zanikania ciała i jego wyglądu stało się zdanie francuskiego filozofa Jacquesa Derridy "Przyszłość należy do duchów".

A jakie tematy czekają miłośników tańca w drugiej części programu? - Na  naszych oczach powstawać  będzie przyszłoroczna maltańska premiera "Reside 2.1: Man in Mall" - projekt Daniela Landaua, który wraz trójką tancerzy prowadził będzie research wprowadzający do pracy nad nowym spektaklem osadzonym w przestrzeniach części handlowej Starego Browaru - zapowiada Agata Kołacz. Wyjście na teren galerii handlowej ma zmusić widza do refleksji nad wpływem konsumpcji i pogoni za posiadaniem na kształt naszego życia. Spektakl ten widzowie będą mogli oglądać przez trzy ostatnie festiwalowe dni, od czwartku do soboty włącznie, podobnie jak "Exercise for choreography of attention - Point of no Return", który powstał dzięki Daliji Aćin Thelander, we współpracy z artystą wizualnym Sinišą Ilićiem.

W piątek Sofia Dias i Vítor Roriz zaprezentują jeszcze "A Gesture That Is Nothing But A Threat", sztukę badającą powiązania między słowem a jego znaczeniami, za którą w 2011 roku otrzymali Prix Jardins d'Europe, nagrodę przyznawaną nowatorskim projektom choreograficznym.

Taniec a biologia molekularna

Ostatni dzień festiwalu należeć będzie do tureckiej choreografki Begüm Erciyas, która nim zajęła się tańcem studiowała biologię molekularną i genetykę. Jej "Ballroom" to widowisko którego głównym bohaterem są piłeczki ping-pongowe. Artystka bada ich właściwości, które jak się okazuje, mogą być niespodziewane gdy nagromadzimy i wprawimy w ruch więcej tych niepozornych rekwizytów.

- W ramach tegorocznej edycji festiwalu pokażemy spektakle choreografów poruszających się po różnych obszarach współczesnej sztuki. Ich projekty wymykają się łatwym gatunkowym klasyfikacjom i zmuszają widza do porzucenia utartych ścieżek - zapowiada Joanna Leśnierowska, kurator programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie".

Anna Solak

Taniec na Malcie - szczegóły