Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Lato w teatrze? Tylko w Zamku

Spektakl o niesfornym łobuzie Julku Tuwimie, opowieści ze starego kredensu i historia suczki Nid, która cudem unika śmierci w śnieżnej zaspie - to niektóre z teatralnych propozycji dla najmłodszych widzów, jakie w lipcu zaprezentuje CK Zamek. 

.
"Noe" Teatru Walnego, fot. materiały organizatorów

Stałym punktem Zamkowego Lata dla Dzieci są spektakle teatralne. W lipcu zobaczymy ich aż pięć. Przyjadą do Poznania z Białegostoku, Warszawy i Olsztyna. W trzy wtorki lipca pokazane zostaną przedstawienia z cyklu Teatr na duży wymiar - w tym roku wszystkie trzy lalkowe, w dwa czwartki z kolei - z cyklu Teatr na dotyk. Wszystkie prezentacje rozpoczynać się będą o g. 11.

Teatr na duży wymiar

Na początek Zamkowego Lata dla Dzieci wystąpią artyści z Teatru Walnego w Warszawie ze spektaklem "Noe". To, jak zaznaczają twórcy, "spektakl o fenomenie tworzenia, który ocala człowieka". Jego tytułowy bohater jest dyrygentem, któremu przed koncertem z partytury "Potop" ucieka orkiestra. I pozostawiony sam sobie - wyłącznie z instrumentami i publicznością - musi ocalić przed zatopieniem wszystkie zwierzęta. Spektakl realizowany został w autorskiej technice figur - instrumentów. 

Kolejno pokazane zostaną także spektakle: "Tuwim Julek - Para buch, Frazy w ruch" Teatru Małe Mi z Warszawy oraz "NID" w wykonaniu aktorów z Olsztyńskiego Teatru Lalek. Pierwszy z nich powstał w ramach Roku Tuwimowskiego i jest opowieścią o dzieciństwie Juliana Tuwima, wówczas "niesfornego łobuza", który chciał zostać m.in. strażakiem, magikiem i hodowcą jaszczurek. Autorką scenariusza do spektaklu, który powstał na bazie książek "Rany Julek" autorstwa Agnieszki Frączek i "Tuwimowo" Wandy Chotomskiej, Andrzeja Strąka, Marcina Brykczyńskiego, Pawła Wakuły i Michała Rusinka, jest dobrze znana poznańskiej publiczności Marta Guśniowska.

Bohaterką spektaklu "Nid" jest suczka, która gdyby nie czarownica Alianna, zamarzłaby w śnieżnej zaspie. Zdaniem Anny Jazgarskiej to spektakl o lęku, samotności, frustracji, żalu oraz złości. "I tak, to jest przedstawienie dla dzieci, u których my, dorośli, bardzo często nie chcemy dostrzec pewnych emocji. Bo to niepokojące, zbyt smutne, »nie dla dzieci«. »Nid« Andrzeja Bartnikowskiego nie tylko nie odmawia dziecięcemu światu tego rodzaju uczuć, ale w czasie godzinnego trwania konfrontuje z nimi najmłodszych i w prosty, klarowny sposób pokazuje proces rodzenia się bolesnych emocji, dotykających przecież każdego w mniejszym lub większym stopniu. Spektakl pokazuje, że zawsze można je przezwyciężyć i przekuć w coś pozytywnego" - czytamy na portalu Teatralny.pl.

Teatr na dotyk

Kolejne dwie propozycje to dużo bardziej kameralne realizacje. W połowie lipca w Sali Audiowizualnej wystąpią aktorzy z warszawskiego Teatru Cieni KA ze spektaklem "Rybak". To niezwykle kolorowa i bogata wizualnie opowieść, w której wiecznie poszukujący łatwych pieniędzy mężczyzna postanawia zarobić je łowieniem ryb. Wystąpi także turecki teatr cieni Karagöz, który przywędrował do Turcji z Dalekiego Wschodu.

Ostatni na scenie pojawią się aktorzy z Teatru Pod Orzełkiem ze swoimi "Opowieściami starego kredensu". Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz ze swoją roztargnioną asystentką opowiedzą dzieciom legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Spektakl zrealizowany został w konwencji teatru przedmiotu. "Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi Król Wałek" - czytamy o spektaklu. 

Monika Nawrocka-Leśnik

Teatr na duży wymiar:

 • "Noe", Teatr Walny, 12.07, g. 11
 • "Tuwim Julek - Para buch, Frazy w ruch", Teatr Małe Mi, 19.07, g. 11
 • "NID", Olsztyński Teatr Lalek, 26.07, g. 11
 • Dziedziniec Zamkowy (wejście od Al. Niepodległości) i Sala Wielka CK Zamek
 • bilety: 7 zł (dziecko), 10 zł (dorosły), dzieci do lat 3 gratis; 20 zł (dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej w ramach projektu Poznań PRO Rodzina)
 • spektakle przeznaczone dla widzów od 6. roku życia

Teatr na dotyk:

 • "Rybak", Teatr Cieni KA (Karagöz), 14.07, g. 11
 •  "Opowieści starego kredensu", Teatr Pod Orzełkiem, 21.07, g. 11
 • Sala Audiowizualna (II piętro, historyczna cześć Zamku) i Scena Nowa CK Zamek
 • bilety: 7 zł (dziecko), 10 zł (dorosły), dzieci do lat 3 gratis
 • spektakle przeznaczone dla widzów od 6. roku życia