Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Latające książki pana Tobiasza

Nowy sezon w Teatrze Animacji rozpocznie premiera "Pana Tobiasza i książek" w reżyserii Ewy Piotrowskiej. To spektakl inspirowany oscarową animacją "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore".

.
"Pan Tobiasz i książki", fot. Jakub Wittchen

Krótkometrażowa amerykańska produkcja z 2010 roku w reżyserii Brandona Oldenburga i Williama Joyce'a, jak zapewniają twórcy, powstała przede wszystkich z miłości do książek. W przypadku spektaklu "Pan Tobiasz i książki" jest podobnie. - Urzekła mnie w tej historii swoista tęsknota za starami książkami. Przypomniałam sobie, jak pachniały książki, jak chodziłam do biblioteki. Tę ciszę. Przypomniałam sobie też, jak wiele mówią książki, kiedy wokół się nie rozmawia - mówiła na konferencji prasowej Ewa Piotrowska, reżyserka.

Bohaterem spektaklu jest księgowy Tobiasz, który "zamienił liczydło na pióro". Mężczyzna po przejściu huraganu przenosi się do Krainy Książek. Historia ta rozgrywa się bez słów. Scenografię przygotowała Julija Skuratova, która, jak zapewniała reżyserka, tak samo kocha stare przedmioty, jak ona. - Niejednokrotnie wspólnie szukałyśmy rzeczy, które mają duszę - mówiła. - Ożywimy książki, kartki... wszystko, co się da - dodała. W "Panu Tobiaszu.." jednak równie ważną rolę jak historia i scenografia odgrywa muzyka. Głównym założeniem Macieja Kuśnierza - jej autora - było przełożenie na dźwięk procesu przejścia bohatera do innego świata. - W tym spektaklu nie ma ciszy i to było wyzwanie - zdradził twórca. - Zaczynamy od zimnych elektronicznych dźwięków, a potem przechodzimy do tych cieplejszych, naturalnych - tłumaczył.

Co poza tym czeka widzów Teatru Animacji w nowym sezonie artystycznym? Na kolejną premierę przyjdzie im trochę poczekać, bo artyści wybierają się w długie tournée. Niemniej jednak już w październiku na scenie zaprezentowanych zostanie kilka gościnnych tytułów, m.in. "Świnki trzy" Teatru Pinokio z Łodzi czy spektakl "Słoń i kwiat" z muzyką na żywo w reżyserii Roberta Jarosza, który zrealizowany został w białostockim teatrze Coincidentia.

Piotr Klimek, nowy dyrektor Teatru Animacji, zapowiedział także kolejną edycję Kontekstów. - Festiwal jest świętem i chcę wrócić do tej formuły. Ma to być stół zastawiony najlepszymi daniami. Nie tylko z Polski - mówił. Konteksty odbędą się w listopadzie i będą prezentowały przede wszystkim spektakle dla widzów dorosłych.

Pierwszą premierą nowego roku będzie "Baron Münchhausen". Piotr Klimek do współpracy zaprosił Konrada Dworakowskiego i Marikę Wojciechowską. - To swoisty manifest artystyczny o tym, jak warto rozwijać wyobraźnię - wyjaśniał. Na wiosnę z kolei do Teatru Animacji przyjedzie z zimnej Norwegii Przemek Jaszczak. - Chcemy pokazać trochę inne podejście do opowieści. Będzie to interpretacja jednej z książek malarskich - zapowiedział Klimek.

Monika Nawrocka-Leśnik

  •  "Pan Tobiasz i książki"
  • reż. Ewa Piotrowska
  • Teatr Animacji
  • premiera: 16.09, g. 17
  • kolejny spektakl: 17.09, g. 11
  • wiek: 6+
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.