"Żołnierz królowej Madagaskaru" to XIX-wieczna farsa Stanisława Dobrzańskiego, którą najpierw przerobił Julian Tuwim, a następnie przepisali na scenariusz filmowy Jeremi Przybora i Jerzy Zarzycki.
Historia "Żołnierza..." pokazuje, jak łatwo sztuka ta adaptuje się w różnych warunkach. Twórcy kaliskiej wersji spektaklu bawią się w nim samym pojęciem farsy. "»Żołnierz królowej Madagaskaru« to wyprawa do świata teatru, którego już nie ma. Podróż do świata zakazanych przyjemności, pragnień w stylu retro, podejrzanie błahych marzeń, rewiowych emocji i olśnień w wersji variétés" - czytamy w zapowiedzi. - Nie rasizm czy sam Madagaskar jako wymarzona kolonia Polaków są w tym materiale najciekawsze. Ale właśnie (...) boski idiotyzm operetki. Wystawienie tego jest też gestem przeciwko teatrowi modnemu i adorowanemu - mówił reżyser spektaklu Cezary Tomaszewski w rozmowie dla Dwutygodnika.com.
Premiera odbędzie się 12 grudnia na Scenie Kameralnej kaliskiego teatru. W obsadzie spektaklu pojawią się m.in. Natasza Aleksandrowitch, Kama Kowalewska, Bożena Remelska, Wojciech Masacz, Marcin Trzęsowski i Lech Wierzbowski.
Monika Nawrocka-Leśnik
- "Żołnierz królowej Madagaskaru. Re-remix"
- Scena Kameralna Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu
- reżyseria: Cezary Tomaszewski
- premiera: 12.12, g. 19
- kolejne spektakle: 13, 17, 19 i 20.12, g. 19 oraz 18.12, g. 11
- bilety: od 10 do 50 zł