Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Jak ogarnąć gimbazę

Kolejną już premierę tego sezonu Centrum Sztuki Dziecka kieruje do gimnazjalistów. 5 listopada w Scenie Wspólnej zobaczymy spektakl pt. "Jeremi się ogarnia. LOL" w reżyserii Doroty Abbe.

.
fot. materiały Centrum Sztuki Dziecka

To także jeszcze jedna w tym roku adaptacja tekstu nagrodzonego w Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży. Laureat pierwszej nagrody w 27. edycji konkursu, znany z wieloletniej działalności w kabarecie Limo Szymon Jachimek wybrał na swoich odbiorców tę najbardziej wymagającą ze wszystkich grup wiekowych. Po sukcesie jego występu dla dzieci podczas Stand-upu, który odbył się w ramach ostatniego Biennale Sztuki dla Dziecka, teraz przyjdzie mu - za pośrednictwem tekstu - zmierzyć się z bezwzględną oceną gimnazjalistów.

Jeremi, Maciek i Dżordż to kumple z jednej klasy, dosyć typowe nastolatki. Świetnie się czują, spędzając ze sobą czas - głównie jednak online, grając i czatując. Kiedy Maciek pewnego dnia przyzna się, oczywiście przez internet, że wykryto u niego guza, chłopaki będą musieli się zmierzyć z realnymi problemami. Jeremi postanowi zorganizować koncert i zadedykować go choremu koledze, a do współpracy zaprosi Sonię - wokalistkę szkolnego zespołu, która bardzo mu się podoba. To sztuka o przełamywaniu niechęci, nieśmiałości, o przekraczaniu samego siebie w imię przyjaźni.

- Wydaje mi się, że sztuka jest fajna, bo kieruję ją do widowni gimnazjalnej, która rzadko kiedy jest brana pod uwagę - mówił Szymon Jachimek w jednym z wywiadów przeprowadzonych po wygranej w konkursie. - Nikt tak naprawdę nie wie, jak gimnazjalistów ugryźć. Sam nie wiem - twierdził. Zdaje się, że coś tam jednak wie. Daje im w tekście to, co ma najlepszego do zaoferowania, czyli kabaretowy humor. Jego "patent" na młodzież to świadomość, że ich dzisiejsze problemy to te same, co niegdyś jego, zmienia się tylko język i gadżety.

Jednak sztukę Jachimka jeszcze przed adaptacją sceniczną docenili nie tylko dorośli (jurorzy konkursu), ale też główni zainteresowani, czyli gimnazjaliści, którzy w kwestiach kierowanych do nich propozycji bywają w gruncie rzeczy zwykle głównymi niezainteresowanymi. W czerwcu ubiegłego roku tekst został przedstawiony na Scenie Czytanej Centrum Sztuki Dziecka przez studentów Studia Aktorskiego STA w Poznaniu, a w marcu 2017 jego fragmenty odczytano podczas XVI Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci Młodzieży i Rodziców oraz 21. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

Opiekę reżyserską nad spektaklem objęła Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, regularnie współpracująca z Centrum Sztuki Dziecka przy produkcji spektakli dla młodzieży. Na scenie zobaczymy aktorów związanych ze Studiem Aktorskim STA w Poznaniu: Julię Patan, Kingę Roszak, Nikodema Kaczmarka, Mateusza Plutę, Michała Satławę oraz Piotra Czekałę. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 12 roku życia.

Magdalena Mateja

  • "Jeremi się ogarnia. LOL"
  • scenariusz: Szymon Jachimek
  • reżyseria: Dorota Abbe
  • Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1
  • prapremiera: 5.11, g. 19
  • kolejne spektakle: 6.11, g. 11 i 18; 7 i 8.11, g. 11
  • bilety: na wszystkie spektakle obowiązują zaproszenia
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.