Jak magnes

Mimo wakacyjnej przerwy w działalności poznańskich scen - przez cały sierpień teatralny duch w Poznaniu nie gaśnie, a z zamkniętych budynków przenosi się w plener. Na dziedzińcu Urzędu Miasta, w ramach cyklu #NaWolnym, swoje spektakle zaprezentują zarówno poznańskie zespoły, jak i zaproszeni goście. W tym roku - prawdziwe tuzy.
Krystyna Janda stała się już niejako symbolem teatralnego lata w Poznaniu, bo jest z cyklem #NaWolnym od pierwszej edycji. Jej spektakle cieszą się ogromną popularnością, po wejściówki ustawiają się rekordowe kolejki, nazwisko "Janda" przyciąga jak magnes. W tym roku jednak popularnością będzie się musiała podzielić - z Janem Peszkiem i Andrzejem Sewerynem, którzy dołączyli do grona gości.
Cykl zainauguruje 16 sierpnia Jan Peszek, prezentując Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego - monodram, który zrealizował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. "Z filozoficznego eseju o aktorstwie stworzył sceniczny majstersztyk" - pisał jeden z krytyków, zachęcając do oglądania Scenariusza... Peszka po wielekroć.
Jandę zobaczymy w Poznaniu w głównej roli w spektaklu o Marii Callas. "Maria Callas. Master Class to (...) dowód na to, że Janda jest dla polskiej kultury tym, kim dla światowej opery była Maria Callas. Zjawiskiem" - pisał recenzent "Gazety Wyborczej" po premierze w 2015 roku.
Spektakle gwiazdorskiego tria zamknie Andrzej Seweryn, prezentując w Poznaniu monodram Szekspir Forever!, zrealizowany w Teatrze Polskim w Warszawie. Fragmenty m.in. z Hamleta, Makbeta, Romea i Julii, Burzy, Ryszarda III układają się w nim w opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.
Intensywny teatralny sierpień #NaWolnym to jednak nie tylko trzy mistrzowskie kreacje znamienitej trójki. Teatr Muzyczny w Gdyni przywiezie do Poznania spektakl Tuwim dla dorosłych. "To teatralna podróż w głąb poetyckiego świata Juliana Tuwima oparta w dużej mierze na wydanym pośmiertnie w 1958 roku zbiorze W oparach absurdu" - czytamy o realizacji, którą wyreżyserował Jerzy Jan Połoński.
Teatr Polski z Wrocławia pokaże swoją najnowszą premierę - spektakl Filadelfijska opowieść. - Starałem się pokazać fragment życia Amerykanów w tamtych czasach, ale problemy, które oglądamy na scenie, są bardzo podobne do tych, jakie przeżywamy dzisiaj - mówił przed premierą w marcu tego roku reżyser Stanisław Melski. - Jest tu też doskonały portret różnych typów ludzkich - bogaczy, nuworyszy i wścibskich dziennikarzy... - dodawał.
Prezentacje gościnnych teatrów dopełni Pomoc domowa Wrocławskiego Teatru Komedia, Pamięć wody Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi i Klub Samotnych Serc "Portofino" Teatru Fredry w Gnieźnie.
Premiery ostatnich tygodni - Nowe szaty króla i Kwartet - zaprezentują poznańskie zespoły: Teatr Animacji i Teatr Muzyczny, obecne od kilku lat w repertuarze Chodź na słówko 2 - Centrum Sztuki Dziecka, a spektakl Byczek Fernando przy akompaniamencie gitarowych rytmów - Studio Teatralne Blum. Poznańską część programu dopełni Bodo... tanga w wykonaniu Radosława Elisa i Oksany Hamerskiej - solistów Teatru Muzycznego.
Sylwia Klimek
- Teatr #Na Wolnym
- dziedziniec UMP
- 16-25.08
- bilety: 5 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019