Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

"Dziewięć" z Fellinim w tle

Kolejny broadwayowski evergreen Maury'ego Yestona szykuje na otwarcie sezonu Teatr Muzyczny. Premiera Nine - musicalu inspirowanego Osiem i pół Federica Felliniego - 30 września. 

.
fot. Fotobueno

Spektakl reżyseruje Jacek Mikołajczyk, autor ciepło przyjętej przez krytyków, a wyjątkowo entuzjastycznie przez poznańską publiczność Zakonnicy w przebraniu. Niekwestionowany sukces tego spektaklu pozwala przypuszczać, że szykuje się kolejna realizacja warta - co najmniej - uwagi. - Borykaliśmy się z pytaniem o czym właściwie jest "Nine" - podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę mówił reżyser. - "O reżyserze, ktory zapomniał, jaki film chciał zrobić" - tak mówił Fellini pracując nad "Osiem i pół". I jeszcze bardziej nam utrudnił - dodał. - Spróbowaliśmy zrobić spektakl o kryzysie wieku średniego, późnym dojrzewaniu i kryzysie twórczym. Nie zapominając, że to jednak komedia - wyjaśniał.

Z Jackiem Mikołajczykiem za kulisami pracować będą: Piotr Deptuch (kierownik muzyczny), Paulina Andrzejewska (choreografka), Mariusz Napierała (scenograf) oraz Agata Uchman (kostiumografka), którzy wcześniej współpracowali przy premierach musicali Jekyll & Hyde, Evita i Jesus Christ Superstar. A zatem zespół zgrany i sprawdzony.

Obsada spektaklu została wyłoniona podczas ogólnopolskiego castingu. W główną rolę (Guida Continiego) wcieli się trójka śpiewających aktorów: Damian Aleksander, Łukasz Brzeziński i Radosław Elis. Luisę Contini zagrają: Oksana Hamerska i Anita Steciuk. Na scenie ponownie zobaczymy Barbarę Melzer i Lucynę Winkel - znakomite Matki Przełożone w Zakonnicy w przebraniu. Tym razem wcielą się na zmianę w rolę Liliane La Fleur.

Sztuka Maury'ego Yestona nawiązuje do oscarowego, autobiograficznego Osiem i pół Federica Felliniego z 1963 roku (z niezapomnianą rolą Marcella Mastroianniego), który opowiada o kryzysie twórczym legendarnego włoskiego reżysera. Bohater Nine - Guido Contini, znany włoski reżyser filmowy i celebryta - w przeddzień 40. urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego. Chce nakręcić nowy, dziewiąty film w swojej karierze, ale nie ma na niego pomysłu. Chciałby powiedzieć wszystko, a nie ma już nic do powiedzenia. W dodatku jego żona Luisa, była aktorka, zastanawia się nad porzuceniem męża. Na horyzoncie pojawią się inne kobiety: kochanka Carla Albanese, muza Claudia Nardi i producentka jego filmu La Fleur, które w głowie Guida mieszają się ze wspomnieniami jego czułej i kochającej matki oraz tajemniczej prostytutki Saraghiny.

Nine miał premierę na Broadwayu w 1982 roku. Od tego czasu wystawiany był kilkaset razy, zdobył szereg nagród, w tym nagrodę Tony w pięciu kategoriach, m.in. za najlepszy musical. Sztuka doczekała się też wersji filmowej, wyreżyserowanej przez Roba Marshalla, w której zagrały m.in. Sophia Loren, Penelope Cruz i Marion Cotillard. W 2014 roku musical miał polską premierę - we wrocławskim Teatrze Capitol.

Sylwia Klimek

  • Nine Maury'ego Yestona, reż. Jacek Mikołajczyk
  • Teatr Muzyczny
  • pokazy przedpremierowe: 28 i 29.09, g. 19
  • premiera: 30.09, g. 19
  • bilety: 35-120 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.