Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Deszcz nagród dla Poznania na festiwalu "Boska Komedia"

Dwie nagrody dla twórców związanych z Teatrem Nowym i dwie dla Teatru Polskiego - Poznań został doceniony przez jury 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" w Krakowie.

.
"Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" w Teatrze Nowym (fot. G. Noo-wak)

To jeden z najważniejszych festiwali w Polsce, który podsumowuje miniony sezon teatralny. W tegorocznej edycji, której hasłem przewodnim był "Teatr w ruinie", udział wzięło 36 przedstawień, 16 startowało w konkursie głównym "Inferno".

Spektakle konkursowe oceniało międzynarodowe jury: Reem Allam (Egipt), Cesar Augusto (Brazylia), Jurriaan Cooiman (Belgia), Matthias Pees (Niemcy), Diane Rodriguez (USA) i Ji-Young Won (Korea). Za najważniejsze wydarzenie sezonu jurorzy uznali spektakl Teatru Ludowego z Krakowa "Sekretne życie Friedmanów" w reżyserii znanego poznańskiej publiczności Marcina Wierzchowskiego (współautor cyklu "Jeżyce story" w Teatrze Nowym).

Niemniej ważną nagrodę za najlepszą reżyserię zdobyła Agata Duda-Gracz za przedstawienie "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" Teatru Nowego (II miejsce w plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl w tym roku!). Osobną nagrodę w Krakowie - za najlepszą rolę kobiecą - otrzymała Edyta Łukaszewska, aktorka Teatru Nowego, za rolę Pani Jusi w spektaklu w reżyserii Dudy-Gracz.

To jednak nie koniec dobrych wieści z Krakowa. Również druga ważna poznańska scena została doceniona przez jurorów - spektakl "Hymn do miłości" Marty Górnickiej zdobył nagrody za najlepszą muzykę i choreografię oraz scenografię i kostiumy.

"Werdykty na Boskiej zawsze były czymś więcej niż tylko raportami z aktualnej dyspozycji polskiego teatralnego peletonu" - napisał w podsumowaniu festiwalu Łukasz Drewniak, recenzent portalu Teatralny.pl. "Podejrzewam, że tym razem członkowie jury również chcieli powiedzieć coś istotnego polskiemu teatrowi w czasie próby, w czasie przesilenia. I tak powstał jeden z najodważniejszych werdyktów na Boskiej, licząc od samego początku festiwalu..." - dodał.

Organizatorami festiwalu "Boska Komedia" są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków i Instytut Adama Mickiewicza.

sk